Roman Yorum-Özet

AEDEN-AKİLAH AZRA KOHEN

Olaylara farklı bir açıdan bakma fikrini geliştirebilecek bir yapıya sahip olan Akilah Azra Kohen’in Aeden isimli eseri toplumsal olayları değişik açılardan irdelemektedir.  Henüz keşfedilmemiş bir gezegen olan Aeden’den iki genç Dünya’ya gelirler ve Dünya’daki olay ve olgulara farklı bir gözle bakarak anlamlandırmaya çalışırlar.

Numi ve Sonje ismindeki iki gencin Dünya’da yaşamış oldukları olaylar ve sonrasında edindikleri tecrübeler anlatılmaktadır. Gençler büyük bir merakla geldikleri Dünya’nın kendi gezegenlerinden çok farklı bir yer olduğunu gördüklerinde biraz afallamışlar ancak olumsuzluklara takılıp kalmadan farklı bir perspektiften bakma becerisini de gösterebilmişlerdir.

Numi ve Sonje Dünya’da çeşitli maceralara atılırlar. Kendi gezegenleri ile mukayese ettiklerinde Dünya’nın çok farklı ve olumsuzluklarla dolu bir gezegen olduğunu görürler. Dünya’da adaletsizlikler, bencillik gibi olumsuz pek çok davranış vardır.

Oysa gençlerin yaşamlarında edindikleri bazı erdemler ve değerler mevcuttur. Bu ilkeleri Dünya’da gördükleri ile mukayese etme imkanı da bulurlar. Bu kitabı okurken gözden kaçırılmaması gereken bazı ilkeler de var. Bunlardan bazılarını sıralamak istiyoruz.

İnsanları ve insanlığı keşfetmek için bazı kurallar vardır: Bilgiye, güce ve aydınlığa sahip olmayan insanın insanlığı keşfetmesi mümkün değildir.

Çevreyi anladığımız oranda yaşadığımız gezegeni, gezegeni anladığımız oranda evreni, evreni anladığımız oranda kendimizi anlamaya başlarız. Kendini anlamayan insanın insanlığa faydası olmaz.

Mükemmelliği tetikleyen şey eksiklik duygusudur. Bu duygu senin hem engelleyicin hem de motivasyon kaynağın olabilir. Gizli potansiyeline ulaşmanda en önemli güçtür. Eksiklik duygusunu kendini sabote etmek için değil; motivasyonunu artırmada bir araç olarak kullanmalısın.

Akilah Azra Kohen’in Aeden isimli bu eseri bilim kurgu ve fantastik tarzda insanlara zihin jimnastiği yaptırabilecek bir eserdir. Bir anlamda ütopik bir dünya ile dünyamızı mukayese ederek, dünyamızdaki çarpıklıkları anlatmaya çalışmıştır.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap