Roman Yorum-Özet

ANAYURT OTELİ-YUSUF ATILGAN

Anayurt Oteli

Anayurt Oteli

Türk romancılığında modern anlatımın en iyi örneklerini veren Yusuf Atılgan, psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temalarını eserlerinde çok güzel bir şekilde işlemiştir. Anayurt Oteli isimli eseri de bu anlamda en önemli eserlerinden birisidir.

Eserde ailesinin tek çocuğu olan Zebercet isminde bir gencin hayatı anlatılmaktadır. Zebercet ailesinin tek çocuğudur. Babasından kalma bir oteli işletmektedir.

Zebercet anti sosyal bir kişiliğe sahip bir gençtir, insanlarla iletişim kurmayı pek sevmez bu yüzden psikolojik bazı sıkıntılar çekmektedir.  Tek başına bu sıkıntılarının üstesinden gelmekte zorlanmaktadır.

Otele 26 yaşlarında etine dolgun, uzun boylu ve uzun kirpikli oldukça güzel bir kadın gelerek bir gün kalır ve daha sonra otelden ayrılır. Kadın o kadar güzel bir kadındır ki;  Zebercet’in aklını başından almıştır.  Zebercet kadını düşünmeden edemez.

Cinsel duyguları çok yoğun bir genç olan Zebercet kadını hayal ederek tatmin olur.  Her gün o kadını düşünerek hazırlık yapar ve kadının gelmesini bekler. Ancak beklediği kadın bir türlü gelmez.

Zebercet’in otelinde Zeynep adında çok güzel bir temizlikçi kadın çalışmaktadır. Zeynep, köyde çok acılar çekmiş; ilk kocası bakire olmadığı gerekçesiyle boşamış daha sonra ikinci evliliğini yapan Zeynep ikinci kocası ile de mutlu olamayarak ayrılmıştır.

Otelde işleri istediği gibi gitmeyen Zebercet bir müddet otelini kapatarak değişik yerlerde dolaşmaya ve bazı sakat işlerle uğraşan insanlarla dolaşmaya başlar. Horoz dövüşüne, sinemaya vb.. yerlere giden Zebercet psikolojik bir bunalım geçirmektedir.

Zebercet, Zeynep ismindeki temizlikçi kadının yanına gelir ve kadını soyarak zorla birlikte olur daha sonra da kadını öldürerek saklar. Kadının akrabaları merak edip Zeynep’i sorduklarında onları sürekli olarak geçiştirir. Zebercet’in psikolojisi günden güne bozulmaya başlar.

Zebercet yaşamış olduğu hayatı sorgulamaya başlar. Anne babasıyla yaşamış oldukları eski ramazanların ne güzel günler olduğunu düşünmeye başlar. Geçmiş günlerin daha güzel günler olduğunu oysa şimdi hayatını mahvettiğini düşünür.

Artık yaşamasının bir anlamı kalmadığını düşünen Zebercet çareyi kendini öldürüp bu anlamsız hayatı sonlandırmakta bulur. Nihayet Zeynep’i öldürdüğü odada kendini asarak hayatına son verir.

Yusuf Atılgan’ın Anayurt Oteli isimli eseri yazarın yaşamış olduğu dönemdeki insanların hayata bakış açıları ve ideallerini resmetmesi adına öğretici bir eser olarak edebiyatımızdaki yerini almıştır.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap