Roman Yorum-Özet Editörün Seçtikleri

ANNA KARENİNA-TOLSTOY

ANNA KARENİNA

Anna Karenina Romanının Değerlendirilmesi

Kitabımızın başkahramanı Anna Karenina, Moskova’da yaşamakta olan kibar, kültürlü, zarif ve prensesler kadar güzel bir Rus hanımefendisidir. Bir devlet dairesinde çok yüksek makamlarda görev yapmakta olan Alexis Alexandrovitch isimli bir beyefendi ile evlidir. Bir de oğulları vardır. Ancak Anna, her ne kadar eşini sevse ve ona saygı duysa da; eşinin duygusuz, kadın ruhundan anlamayan bir robot olduğunu düşünmektedir.

Anna’nın Petersburg’da yaşayan bir ağabeyi vardır. Ağabeyi ve eşinin araları açıktır. Çünkü Anna’nın ağabeyi eşini aldatmaktadır. Evlilikleri çatırdamakta olan ağabeyi ve eşinin evliliklerini kurtarmak için Anna, Petersburg’a gider.

Anna Karenina, Petersburg’ da bir davete gider. Davette Kont Wronsky adında çok yakışıklı ve genç bir delikanlı ile tanışır. Wronsky, Anna’nın güzelliği karşısında adeta büyülenir. Anna da Wronsky’ den çok etkilenmiştir.

Anna ile Wronsky arasında çok ciddi bir etkileşim ve bağlılık oluşmaya başlamıştır. Artık Anna ve Wronsky birlikte vakit geçirmeye başlarlar. Birlikte davetlere ve çeşitli programlara giderler. Çevredeki insanların ne dediklerine aldırmaksızın birlikte zaman geçirmeye ve doyasıya eğlenmeye devam ederler. Tüm sosyete onları konuşmakta olduğu halde iki gencin yaşamış oldukları aşktan dolayı gözleri kör olmuştur.

Bir zaman sonra Anna olanlardan rahatsız olmuş ve Moskova’ya dönmeye karar vermiştir; ancak Wronsky, Anna’yı bırakmak istemez ve Anna’nın peşinden gider.

Anna, Wronsky ile yaşamış olduğu ilişkiyi kocasına anlatır. Kocası adının lekelenmemesi için bu ilişkiyi görmezden gelir ve Anna’nın Wronsky’den ayrılmasını ister. Ancak Anna, kocasının bu teklifini kabul etmez ve Wronsky ile İtalya’ya kaçar.

Anna Karenina ve Wronsky İtalya’da bir müddet yaşarlar. Döndüklerinde hiç kimse onlarla konuşmak istemez ve onları dışlarlar. Anna’nın kocası da artık içine kapanmış; Anna ile iletişim kurmak istememektedir. Bu durum Anna’nın çok gücüne gider ve olanlara dayanamayarak intihar eder. Wronsky de tüm bu olanları unutmak için orduya yazılarak yaşadığı mekandan uzaklaşmak ister.

DEĞERLENDİRME: Tolstoy’un Anna Karenina isimli bu eserinde 1800’lü yıllarda Rus toplumundaki sosyal kalıpları görmemiz mümkündür. Evlilik dışı ilişkilerin ve yasak aşk olaylarının o dönem insanları tarafından hoş karşılanmadığı ve bu tür ilişki yaşayan insanların toplum tarafında dışlandığını görebiliyoruz.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap