Roman Yorum-Özet

AŞK-I MEMNU-HALİT ZİYA UŞAKLIGİL

aşk-ı-memnu

Aşk-ı-Memnu

Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil’in yasak aşk, ihanet ve rekabet ögeleri ile süslenmiş heyecan yükü fazla harika romanıdır.

Eserimizin başkahramanı Adnan Bey, karısı öldükten sonra çocukları ile yaşamakta olan orta yaşlı bir beyefendidir. Bir defasında bir sandal gezisi esnasında Firdevs Hanım ve kızları ile tanışır. Firdevs Hanım ve kızları İstanbul’un tanınmış ailelerindendir.

Firdevs Hanım’ım küçük kızı Bihter ile evlenmek isteyen Adnan Bey bu teklifini Firdevs Hanım’a iletir. Firdevs Hanım, Adnan Bey’i kendisine düşünmesine rağmen çaresiz Adnan Bey ile kızı Bihter’in evlenmesine izin vermek zorunda kalmıştır. Aralarındaki yaş farkına rağmen başlangıçta evlilikleri gayet güzel gitmektedir.

Adnan Bey’in kızı Nihal aklı başında ve duygulu bir kızdır. Gayet anlayışlı bir kız olan Nihal olayların farkına varmış ve üvey annesi ile geçinmek için elinden gelen her şeyi yapmaya gayret göstermiştir. Ancak Bihter geldikten sonra her şey değişmiş ve işler zorlaşmaya başlamıştır. Bihter ile anlaşamayacağını kavrayan Nihal kendi kabuğuna çekilmiştir.

Adnan Bey’in yeğeni Behlül, Adnan Beylerin evine sık sık gelmektedir. Çevredekiler Behlül ile Nihal’in evlenmesini istemektedirler. Bu durum Nihal’in de çok hoşuna gitmektedir. Nihal, Behlül’ün sık sık evlerine gelmesinden dolayı çok mutludur. Çünkü Behlül’ün kendisi için geldiğini düşünmektedir.

Behlül’ün gerçekte ziyaretlerinin sebebi ise Nihal’e olan aşkı değildir. Çapkın bir kişiliğe sahip olan Behlül’ü bir kadın kesmemektedir. Aslında Behlül’ün Adnan Beylere geliş sebebi Firdevs Hanım’ın büyük kızı Peyker’dir. Peyker’e yakınlık duyan Behlül nihayet Peyker’i yoldan çıkarmayı başarmıştır.

Çapkın ve aynı zamanda da ahlaksız bir insan olan Behlül bu defa da amcasının karısı Bihter’e göz dikmiştir. Bihter zaten fiziksel olarak çok güzel bir kadındır. Bihter’in güzelliği Behlül’ün aklını başından almaktadır. Behlül, Bihter için çıldırmaktadır.

Behlül bir vesile ile Bihter’i odasına çağırarak duygularını ona açmak ister ancak Bihter daha önceden Behlül’ün Peyker’i öptüğünü gördüğü için Behlül’den uzak durmayı yeğlemiştir. Fakat Behlül Bihter’i baştan çıkarmayı kafasına koyduğu için ne yapıp edip onu baştan çıkarmayı başarmıştır.

Behlül ve Bihter defalarca birlikte olurlar. Ancak Nihal, Behlül ve Bihter’in durumundan şüphelenerek onları takip etmeye başlamıştır. Behlül ve Bihter’in arasındaki ilişkiyi öğrenen Nihal bu duruma tahammül edemez ve düşüp bayılır. Babasının aldatıldığını öğrenen Nihal, hastalanarak yataklara düşer.

Adnan Bey’in küçük yaşlarda sahiplenerek büyüttüğü zenci uşak Beşir de Nihal’i sevmektedir. Nihal’in hastalanarak yataklara düşmesine kızan Beşir, bütün olanları Adnan Bey’e anlatır. Aldatıldığını öğrenen Adnan Bey deliye döner.

Her şeyin ortaya çıktığını fark eden Bihter bu durum karşısında çok çaresiz kalmıştır. Yaşanan olaylardan dolayı kocasından ve çevresindeki insanlardan çok utanan Bihter intihar etmeye karar verir, bulduğu bir tabanca ile intihar eden Bihter ölür.

Olanlardan sonra insan içine çıkamaz hale gelen Behlül, kaçarak izini kaybettirir. Adnan Bey’in kızı Nihal geçirmiş olduğu rahatsızlığı atlatarak iyileşir. Bundan böyle Adnan Bey ve kızı Nihal sadece birbirleri için yaşamaya karar verirler.

Halit Ziya Uşaklıgil, Aşkı Memnu isimli eserinde toplumsal değerlerimizle bağdaşmayan gerçekleri çok güzel bir şekilde resmetmiştir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap