Roman Yorum-Özet

BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE-ORHAN KEMAL

Orhan Kemal’in Anadolu köylüsünün gurbet ellerdeki ekmek mücadelesini anlattığı eserlerinden birisi de Bereketli Topraklar Üzerinde isimli harika eseridir.

Eserimizin kahramanları İflahsızın Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali ismindeki üç gençtir. Bu üç genç Anadolu’nun ismi belirtilmeyen bir köyünden Çukurova’ya çalışmaya giderler. Gençlerin mücadelesi de bundan sonra başlamıştır.

Çukurova’da bir fabrikanın sahibi olan köylülerini bularak onun vasıtası ile işe başlarlar. Ancak bu üç gençten Köse Hasan fabrikanın pis havasına dayanamayarak hastalanır ve beş parasız çulsuz bir şekilde gurbette ölür.

Geriye kalan iki arkadaş yaşam mücadelesini sürdürürken başlarına beklenmedik olaylar gelir. Fabrikadaki işçilerden haraç alan ırgat başına kafa tutarlar. Fabrikada gördükleri haksızlıklara fabrika sahibinin hemşehrileri olduğu düşüncesi ile tepki gösterirler.

Fakat fabrika sahibi hemşehrileri olduğu halde onları savunmak yerine kötüleri savunarak hemşehrilerini işten atar. Bu olay saf Anadolu köylüsü için öğretici bir yaşantı olmuştur.

Hayalleri olan iki genç günlerce iş ararlar. Pehlivan Ali para biriktirerek köydeki sevgilisi ile evlenecektir. Yusuf ise bir gaz ocağı alarak köyüne götürmeyi köylülerin hayranlığını kazanmayı düşünmektedir.

Uzun uğraşlardan sonra bir fabrikada iş bulan iki genç çalışmaya başlarlar. Ali bir şoförün Fatma adındaki metresine tutularak işini gücünü aksatmaya başlar. Fatma, Ali’nin uzun zamandır zorluklar içinde kazandığı paralarını tüketmiştir.

Fabrikadaki işinden olan Ali bir patozcunun yanında çalışmaya başlar. Patozcu, Ali’nin çaresizliğini fark ederek onu acımasızca gece gündüz çalıştırır. Uykusuzluktan ve yorgunluktan dengesini kaybeden Ali iki ayağını makineya kaptırarak kan kaybından yaşamını yitirir.

Bu üç gençten sadece Yusuf hayatta kalmıştır. Yusuf biraz para biriktirerek köyüne dönmek ister. Çalışma arkadaşları onu çok sevmektedir. Çünkü Yusuf çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile herkesin sevgisini kazanmıştır.

Yusuf arkadaşlarının vasiyet ettiği ayna, tarak ve gaz ocağını alarak köyün yolunu tutmuştur. Yusuf köyüne dönerken hem sevinçli hem de üzüntülüdür. Köyüne dönmesinin sevincini arkadaşlarını kaybetmenin üzüntüsü bastırmaktadır.

Diğer arkadaşlarının yakınları adeta olanları sezmiş gibi Yusuf’u tek görünce ağlaşmaya başlarlar. Bu ağıtlara ortak olan Yusuf sonraki günlerde köyün saf ve temiz gençlerini toplayarak başından geçen olayları onlara anlatmıştır. Yusuf yaşadığı olumsuz olaylardan dolayı üzgündür ancak edindiği meslek ve tecrübelerden dolayı da mutludur.

Orhan Kemal’in köy ve köylü gerçeğini en güzel bir şekilde anlattığı eseri Bereketli Topraklar Üzerinde isimli eseridir. Eserde şehir hayatının acımasızlığı, insanların ilkesizliği çok harika bir şekilde işlenmiştir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap