Genel

Beyin Gücünü Artıracak Yöntemler

 

beyin gucunu artiracak yollar

İnsan beyni bir bilgisayardan kat kat fazla yoğunlukta çalışmakta ve insanların almış olduğu enerjinin ebadına oranla büyük çoğunluğunu harcamaktadır. Ancak yine de beynimizi etkili kullanmak ve gücünü maksimum seviyede ortaya çıkarmak için yapmamız gereken etkinlikler vardır.

Biz bu yazımızda beyin gücünü artıracak yöntemlerden bahsederken konunun tıbbi yanına girmekten özellikle kaçındık. Alanımızla ilgili olan yönlerine değindik. Örnek olarak beyin gücünü artıracak tıbbi ilaçlar gibi maddeleri yazımızın konusunun dışında tuttuk.

Beyin gücünü artıracak yöntemlerden en önemlisi beslenmedir. Beynimize faydalı gıdalar tüketmek beyin gücümüzü artırır. Örnek olarak beyne çok faydalı olduğunu bildiğimiz ceviz, balık, protein açısından zengin gıdalar beyin gücünü artırırken, hazır gıdalar ve gazlı içeceklerin beynimize zararlı etkileri vardır.

Beyin gücümüzü artırma konusunda en önemli etkenlerden birisi de müziktir. “Müzik ruhun gıdasıdır.” diye bir söz vardır. Müziğin insan psikolojisi üzerindeki etkileri araştırmalarla sabittir. Bundan dolayı dinlediğimiz müzikler konusunda seçici olmak gerekir. Klasik müziğin beyin üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu biliyoruz. Mozart’ın bestelerinin beyin gücünü artırdığına yönelik araştırmalar vardır.

Beyin gücünü artıracak yöntemlerden birisi de zihinsel egzersizlerdir. Zor matematik problemlerinin beyin gücünü artırdığı gözlemlenmiştir.

Beyin gücünü artıracak yöntemlerden bir diğeri de hafıza oyunlarıdır. Gün içinde oynadığımız hafıza oyunları ve çözülen bulmacalar beyin gücünü ciddi oranda artırmaktadır.

Uyku beyin gücünün artırılmasında etkilidir. Uyku bedenimizin dinlendiği ve yeniden yapılandırıldığı bir süreçtir. Düzenli uyku uyumayan insanların zihinsel verimliliklerinde azalma olduğu ve uzun vadede beyin sağlıklarının bozulduğu gözlemlenmiştir. Hem beyin sağlığımızı korumak hem de beyinsel potansiyelimizi ortaya çıkarmak için düzenli uyku uyumaya gayret gösterilmelidir.

Beyin gücünü artıracak yöntemlerden bir başkası da açık havada yürüyüş yapmaktır. Açık havada yürüyüş yapmanın insan beyni ve öğrenme faaliyetlerine çok önemli katkısının olduğu binlerce yıl önceden keşfedilmiştir. Haftada 3-4 kere açık havada yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmek gerekir.

Hobiler beyin gücünü artırma konusunda önemli bir etkiye sahiptir. Bulmaca çözmek, kadınlar için örgü örmek gibi hobileri edinen insanlar olumsuz düşüncelere odaklanmaktan kurtularak Alzheimer gibi bunama hastalıklarına yakalanma oranlarını azaltmış olurlar. Böylelikle beyin sağlıklarını korudukları gibi beyin güçlerini de artırmış olurlar.

Beyin gücünü artıracak yöntemlerden sonuncusu da odaklanma çalışmalarıdır. Yoga, meditasyon, bazı ibadet şekilleri belirli bir alana odaklanma ve konsantrasyon çalışmaları beynimizi dinlendirir ve beyin gücümüzü artırır.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap