Roman Yorum-Özet

BİR KADIN DÜŞMANI-REŞAT NURİ GÜNTEKİN

Reşat Nuri Güntekin’in mektuplar şeklinde tanzim edilmiş olan bu eseri Bir Kadın Düşmanı oldukça etkileyici bir eserdir.

Eserimizin başkahramanı olan Sara, Bir asker olan Adnan Paşa’nın kızıdır. Adnan Paşa Erzurum’a atanınca ailesini ve çocuklarını da Erzurum’a götürmek ister ancak şartlar el vermediği için bir süre hanımı ve çocuklarının İstanbul’da kalmasının daha doğru olacağını düşünür. Daha sonra ailesini Erzurum’a çağırsa da  Sara babasının teklifine çeşitli bahaneler bulur ve Erzurum’a gitmez.

Kuzeni Vesime’nin düğününden dolayı İstanbul dışındaki dayısının çiftliğine gider. Burada kasaba halkının ilgisi ve alakasından dolayı çok mutlu olan Sara, bir müddet burada kalmaya karar verir.

Kuzeni Vesime ile eşi Remzi Bey’in aşklarını gören Sara onların mutluluğu gibi bir mutluluk yaşamadığı için içten içe onları kıskanmaya başlar. Remzi Bey karısı Vesime’ye onun kadar güzel bir kadın  görmediğini söylemektedir. Bu sözleri duyan Sara, Remzi Bey’e bir ders vermek ister. Çünkü Sara kendisi kadar güzel bir kızın olmadığını düşünmektedir. Sara Remzi Bey’i yaptıklarıyla kendisine hayran bırakmış ancak daha sonra bu yaptığına pişman olmuştur.

Bu arada Sara arkadaşı Nermin’e tüm bu olup bitenleri mektupla bildirmektedir. Bir gün çiftlikte bir eğlence düzenlenir ve eğlenceye her yıl orada kamp yapan bir sporcu gurup da davet edilir. Sporcu gençler ile çiftlikteki kızlar uzunca bir süre eğlenirler ancak aralarında bir sporcu genç vardır ki; kızlara hiç ilgi göstermez.

Homongolos, denilen ve kadın düşmanı olarak bilinen bu genç Sara’nın dikkatini çeker ve bir daha ki yemeğe onunda davet edilmesini ister. Bir sonraki yemekte Homongolos ile tanışma fırsatı bulan Sara, Homongolos denen bu genç adamın kadınlar hakkındaki düşüncelerine sinir olur. Güzelliğine güvenen Sara bu genç adamı kendisine aşık ederek ondan tüm kadınların intikamını almak ister.

Bu arada Sara’nın babası Sara’nın İstanbul’a gelmesini ve bir paşa ile evlenmesini ister. Sara bu duruma karşı çıkar. Çünkü Sara, Homongolos’tan intikam almayı iyice kafasına koymuştur.

Sara, Homongolos’u tam kendisine aşık edeceğini düşündüğü bir sırada Homongolos’un katıldığı bir motosiklet yarışında kaza yaparak öldüğünü öğrenir ve çok üzülür. Aslında Homongolos bu motosiklet kazasını bilerek yapmıştır. Çünkü Homongolos sevmekten, Sara’nın oyuncağı olmaktan çok korkmaktadır. Bu düşüncelerini Homongolos mektuplaştığı bir arkadaşına anlatmış, Sara’da böylelikle bu acı gerçeği öğrenme fırsatı bulmuştur.

Reşat Nuri Güntekin’in en çok okunan eserlerinden birisi de Bir Kadın Düşmanı isimli eseridir. Eserde çağdaşlaşma,  modernleşme çabaları içinde olan İstanbul halkının yaşantısı ile taşrada yaşayan insanların farklılıkları gözlemleyebiliriz.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap