Yaşam

BULMACANIN İNSAN SAĞLIĞI İÇİN 5 FAYDASI

Bulmaca duygularımızın gelişmesini sağlar

Bulmaca beyne dopamin salgılayarak kişilerde zevk ve mutluluk hali meydana getiren nörotransmitter üretmektedir. Bir bütünlük arz ettiği için insanlar üzerinde tatmin edici bir etki yaratmaktadır.

Dopamin hormonu insanların, faaliyetlerinde hedefe ulaşabilmeleri durumunda yükselerek insanlara zevk ve mutluluk hali yaşatır. Ancak zaman içinde hayattaki monotonluklardan dolayı dopamin hormonunun düştüğünü görmekteyiz. Dopamin hormonunun düşüklüğü uyuşukluk, düşük enerji hatta depresyon sebebidir.

Düzenli bulmaca çözmek dopamin seviyesini  artıracağından, insanlara heyecan ve mutluluk katar ve enerjilerini artırır. Ayrıca stres ve sıkıntı kaynaklı pek çok sorunun doğmasını da engeller.

Alzheimer rahatsızlığı riskinizi azaltır

Bulmaca çözmenin başta Alzheimer olmak üzere yaşa bağlı meydana gelebilecek pek çok nörolojik rahatsızlıkları da önlemeye yardımcı olduğu yapılan bilimsel araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Stresi seviyesini azaltır

Yapılan araştırmalar bulmaca çözmenin; satranç, bilardo, dama oyunları gibi insanı rahatlattığını göstermiştir. İnsanlara keyif verici bu tip oyunlar stres seviyesini düşürerek strese bağlı rahatsızlıkların da önüne geçmektedir.

Kelime dağarcığını geliştirir

Bulmaca çözerek kelime dağarcığını geliştiren kişilerin kendini ifade etme seviyelerinde ve dil becerilerinde ciddi oranda gelişmeler olduğu pek çok araştırmacı tarafından ifade edilmektedir.

Sosyalleşmemize katkıda bulunur
Bulmaca çözmek her zaman tek başına yapılan bir eylem değildir. Çoğu zaman bir arkadaşımızla veya çocuklarımızla birlikte çözeriz. Ekip halinde bulmaca çözmek insanlarla etkileşim halinde olmamızı zorunlu kılmaktadır. Böylelikle insanlarla bilişsel mana da bir etkileşime girmiş oluruz. Bu durum hem sosyalleşmemize katkıda bulunur hem de aile içi iletişimimizin kalitesinin artmasına sebebiyet verir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap