Roman Yorum-Özet

ÇAKIRCALI EFE-YAŞAR KEMAL

Yaşar Kemal bu romanında Osmanlı Devleti’nin son zamanlarındaki otorite boşluğunu ve devlet otoritesindeki boşlukları doldurmaya çalışan eşkıyalık gerçeğini anlatmaya çalışmıştır. Çakırcalı Efe bir anlamda toplumdaki haksız uygulamalara yansıyan bir başkaldırı olarak değerlendirilebilir.

Çakırcalı Efe, uzun yıllar boyu Osmanlı Devleti’ne başkaldırarak eşkıyalık yapmış bir kişidir. Yüzlerce insanı öldürecek kadar güç kazanmış bir eşkıya olan Çakırcalı Efe bütün acımasızlığına rağmen fakir fukara ve gariban insanları da koruyup kollayan bir insandır.

Yaşar Kemal Çakırcalı Efe’nin babasını öldüren Osmanlı komutanının verdiği bilgiler ve tanıkların ifadesi doğrultusunda Çakırcalı Efe’nin hikayesini etkileyici bir dille anlatır.

Çakırcalı Efe 1870 li yıllarda İzmir’in Ödemiş ilçesinin bir köyünde dünyaya gelmiştir. Çakırcalı Efe’nin babası da geçmişte eşkıyalık yapmış bir kişidir. Ancak daha sonraki yıllarda eşkıyalığı bırakarak kendi halinde bir köy hayatı yaşamaya başlamıştır.

Çakırcalı Efe’nin babası eşkıyalığı bırakmasına rağmen Osmanlı Devleti tekrar dağa çıkabilir düşüncesiyle bu eski eşkıyayı gizlice öldürme kararı almıştır. Çakırcalının babası Boşnak Hasan tarafından öldürülür.

Babası öldürüldüğünde Çakırcalı henüz on bir yaşındadır ve bu olay Çakırcalının hayatında ciddi anlamda bir travma oluşturmuştur. Daha sonraki yıllarda bu travmanın etkisi Çakırcalı üzerinde kendisini gösterecektir.

Çakırcalı Efe geçmişte babasına da yardımı dokunmuş olan eşkıya Mustafa’nın yardımıyla bir dönem tütün kaçakçılığı gibi bazı işlerle iştigal etmiştir. Daha sonra eşkıya Mustafa’dan ayrılarak kendi başına eşkıyalık yapmaya devam etmiştir.

Çakırcalı Efe birlikte çalıştıkları dönemde kardeş gibi samimi olduğu eşkıya Mustafa’nın karısının başka bir eşkıya ile kaçtığını öğrenmiştir. Eşkıya Mustafa’nın  karısını ve birlikte kaçtığı genci Ödemiş’te yakalayarak öldürür.

Bir süre sonra devletin kolluk kuvvetleri tarafından yakalanarak hapse atılan Çakırcalı Efe, bir müddet hapiste kalmış, ancak daha sonra delil yetersizliğinden dolayı serbest bırakılmıştır.

Osmanlı komutanı Boşnak Hasan, Çakırcalı Efe’nin bir gün başına bela olacağını bilmektedir. Bundan dolayı Çakırcalıyı yok etmek için elinden geleni yapmaya çalışmakta ve çeşitli iftiralar atmaktadır.

Çakırcalı Efe ise Boşnak Hasan’ın yaptıklarının intikamını almak için fırsat kollamaktadır. Adamları ile dağa çıkan Çakırcalı Efe Osmanlı Devletine haber salarak kendisini yakalamasını ister.

Çakırcalı kendisini yakalamaya gelen Boşnak Hasan ve adamlarından pek çoğunu öldürür. Varlıklı kişilerden aldığını yoksullara dağıtan Çakırcalının ünü iyice yayılmaya başlamıştır. Osmanlı Devleti ise Çakırcalı Efe ile baş etmekte çaresiz kalmış, onu topluma kazandırmak için defalarca af çıkarmıştır.

Çakırcalı Efe, Yaşar Kemal’in toplumsal gerçeklere parmak basan harika eserlerinden birisidir. Eser yaşanmış bir olayı anlatması sebebiyle etkileyiciliği fazla olan eserlerdendir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

2 yorumlar

  • Bu romani okumuştum cok begenmistim kitaplar uzun geldigi icin ozet yorumlarina bakıyorum ve burdakiler cok iyi bi dille anlatiliyor

  • Bu roman ın özetini çok merak ediyordum özetini yaptığınız için çok teşekkür ederim

Yorum yap