Roman Yorum-Özet

DİŞİ KURDUN RÜYALARI-CENGİZ AYTMATOV

disi kurdun ruyalari

Cengiz Aytmatov’un harika eserlerinden birisi de Dişi Kurdun Rüyaları isimli romanıdır. Eserde  bilinçsiz insanların doğayı ve canlıları acımasızca yok etmesi üzerinde durulmaktadır.

Romanımızın başkahramanı iki kurttur. Kurtlardan dişi olanının ismi Akbar; erkek olanının ismi ise Taşçaynar’dır. Bu iki kurdun hayatı bir helikopterin yuvalarının önünü kapatması ile meşakkatli bir hal alır.

Dişi kurt hamiledir ve bu iki kurt yavrularını büyütmek için bozkırın uzak bir bölgesine giderler. Yavruları büyümeye başlayan kurtlar yavrularını avlanma konusunda eğitmeye başlarlar.  Sayga avına çıkan kurtlar burada ilk defa insanlarla tanışma fırsatı bulurlar.

Helikopterlerle ve motorlu taşıtlarla sürek avına gelen insanlar saygaları ürkütürler ve kurtların yavruları sayga sürüleri altında kalarak ve avcıların ateşlerine maruz kalmak suretiyle ölürler. Ava çıkan insanlar öldürdükleri hayvan başına elli kopik almaktadırlar.

Avcılardan birisi genç Abdias ismindeki delikanlıdır. Abdias papaz okuluna gitmiş ancak daha sonra dinde reform yapmak gibi değişik fikirlerinden dolayı kovulmuştur. Bir dönem gazetecilik yapan Abdias, bu esnada uyuşturucu kullanımını ve ticaretini araştırma fırsatı da yakalamıştır.

Akbar ve Taşçaynar ismindeki bu iki kurt hayatlarını devam ettirebilmek için bu defa Aldaş Gölü yakınlarında bir yıl kadar kalırlar ve yeniden yavruları dünyaya gelir. Buradaki madenleri keşfeden insanlar bu bölgeyi de yakıp yıkınca kurtlar yavrularını alarak gölün karşısına geçmeye çalışırlar, ancak yavrularını karşıya geçiremezler ve yavrular ölür. Kurtlar tekrar arkalarında acı ve hüzün bırakırlar.

Üçüncü defa yeni bir hayata başlayan kurtlar dört tane yavru meydana getirirler. Kurtlar yavrularını doyurmak için avlanmaya gittikleri bir zamanda o bölgede araştırma yapan jeologların yavruları fark ederek aldıklarını görürler. Yavru kurtları alan kişi Bazarbay’dır.  Amacı onları hayvanat bahçesine satarak para kazanmaktır. Akbar ve Taşçaynar yavrularının olmadığını fark eder ve ordan oraya koşuşturarak onları bulmaya çalışırlar. Bazarbay atın garip hareketlerinden kurtların onu takip ettiğini anlar ve daha da hızlanır. Boston’un evine ulaşır ve orada saklanmaya başlar. Boston evde değildir. Daha sonra ortalık sakinleşince kendi evine geri döner.

Boston’un karısı kurtlardan kaçan Bazarbay’ın evlerine gelip saklandığını söyler. Boston bundan hoşlanmaz. Bazarbay kurtların hala yakınlarında olduğunu düşündüğünü söyler. Akşam uykuda köpeklerin havlamaları ile uyanırlar. Kurtların ulumasını duyarlar. Korkan çocuğunu da aralarına alarak tekrar uyumaya çalışırlar, ama o gece gözlerini kapatamazlar. Bu derdi başlarına Bazarbay’ın açtığını söylenip durdular. Sabah, Boston Bazarbay’ın yanına gider ve yavru kurtların yerine götürülmesi gerektiğini söyler. Onları satın almak ister, ama Bazarbay Boston’u sevmediği için ona yavruları satmaz.

Kurtlar bir daha dönmemek üzere inlerini terk etmiştir. Tedbirsizce hareket ediyor adeta ölmek istemektedirler. İnsanlara saldırmaya başlamışlardır. Boston’un ruhu ana kurt Akbar ile zaman zaman bütünleşmektedir. Gece, Akbar rüyasında yavrularını görür. Uykusunda kalkıp Börü Ana’ya yavrularının nerde olduğunu sorar. Boston yolculuk ederken yolculuk ettiği arkadaşı Ernazar bir uçuruma düşer. Ernazar’ın cesedi oradan geçen dağcılar sayesinde çıkarılır.

Boston kurtları ortadan kaldırmak için plan yapar. Koyun sürüsünün varlığı ile kurtlar oraya gelecek ve o da onları avlayacaktır. Boston’un uzun bekleyişinden sonra Akbar ve Taşçaynar sürüye doğru yaklaşır. Boston Taşçaynar’ı vurur, ancak Akbar durumu fark ederek oradan uzaklaşır.

Akbar, Taşçaynar’ın ölümünden sonra hiçbir şeyden zevk almaz şekilde kuytularda dolaşır. Ortalıklarda fazla gözükmez. Boston’un çocuğu Kence evlerinin bahçesindeki civcivlerle oynarken iri, boz bir köpeği görür, ama hiç korkmaz. Bu, kurt Akbar’dır. Akbar bu çocuğu sever ve onu inine götürmek için sırtına alır ve gitmeye başlar. Bu durumu gören Boston, Akbar’a yavrusunu geri vermesi için yalvarır. Tüfeğini alarak kurdun ardından ateş etmeye başlar. Son kurşun ile ateş ettiğinde Akbar sendeleyerek yere düşer. Boston, kurdun yanına gelir, oğlunu vurduğunu ve oğlunun öldüğünü görür. Bütün bunlara neden olan Bazarbay’ı bularak onu da vurur. Teslim olacağını söyler ve uzaklaşır. Boston, yalnız, yapayalnız yoluna devam eder.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap