Roman Yorum-Özet

DUDAKTAN KALBE-REŞAT NURİ GÜNTEKİN

Reşat Nuri Güntekin’in Dudaktan Kalbe isimli eserinde yine bir hüzünlü gönül ilişkileri okuma imkanına sahip olacağız.

Eserin başkahramanı yakışıklı bir genç olan Hüseyin Kenan’dır. Hüseyin Kenan küçük yaşta babasını kaybedince annesi ve kız kardeşi ile birlikte dayısının yanında kalmak zorunda kalmıştır.

Hüseyin Kenan, zorluklar içinde mühendis mektebini bitirmiştir; ancak musikiye karşı da ciddi bir ilgisi vardır. Dayısının bir yakınından keman dersleri alır. Bu arada dayısının bir komşusu olan Leyla Hanım’a aşık olur. Çok çekingen karakterli bir genç olduğu için bu sevgisini kalbine gömer.

Hüseyin Kenan müzik bilgisini ilerletmek için Avrupa’da eğitim almaya gider. Orada çok iyi bir eğitim alır ve ünlü bir virtüöz olur. Bu arada Hüseyin Kenan’ın kız kardeşi evlenmiş, annesi de kız kardeşi ile kalmaya başlamıştır.

Kenan, dayısını görmek için İzmir’e gittiği bir zamanda Lamia isimli bir kızla tanışır. Kenan yüzündeki çillerden dolayı Lamia’ya kınalı yapıncak demektedir. Lamia, bir yüzbaşı ile nişanlı olmasına rağmen Kenan ile gezip dolaşmaktadır. Aralarında macera benzeri bir ilişki vardır. Bu durumdan aslında Kenan da rahatsız olmaktadır. Ancak ilişkileri çevrelerinde duyulmuş ve dedikodular başlamıştır.

Dedikodular yüzünden amcası Lamia’yı Kütahya’da bir dayısının yanına gönderir. Burada Lamia’ın bir çocuğu olur ve adını Mebrure koyar. Dayısının kızı Mahmure ise üç çocuğu ve kocası ile birlikte aynı yerde kalmaktadır.

Mahmure, bir çavuş ile görüşür. Kocasının durumdan şüphelenmesi üzerine çavuş ile kendisinin değil de Lamia’nın görüştüğü yalanını söyleyerek evliliğini kurtarır. Kendisini savunamayacak kadar sessiz bir kız olan Lamia  Mahmure’nin evliliğini kurtarmak için bu olayı üstlenmiş olur. Mahmure’nin kocası Rasih Bey, Lamia’ya saldırır. Bu saldırı üzerine kendini savunmaya çalışan Lamia, istemeyerek Rasih Bey’i öldürür. Mahkemeye çıkan Lamia beraat alarak serbest kalmıştır.

Bayağı maceralı günlerden sonra Lamia bir adamla evlenir. Bu sırada Lamia’nın kocasının yeğeni Doktor Vedat Kütahya’ya gelmiştir. Lamia Hüseyin Kenan’ın bir kadınla evlendiğini Doktor Vedat Bey’den öğrenmiştir. Lamia kocasından ayrılır. Doktor Vedat, Lamia ile evlenmek istese de Lamia bu teklifi başta  reddeder.

Bir gün Hüseyin Kenan, Vedat’ın muayenehanesinde  Lamia ile karşılaşır. Evlilik hayatında mutlu olmadığını, Lamia’yı çok sevdiğini ve Lamia ile evlenmek istediğini söyler. Ancak Lamia bu teklifi kabul etmez ve Doktor Vedat ile evleneceğini söyler. Bu cevaba dayanamayan Hüseyin Kenan intihar ederek hayatına son verir.

Aşk, ayrılık ve ihanet temalarının harika bir şekilde işlendiği Dudaktan Kalbe isimli eser Reşat Nuri Güntekin’in en güzel eserlerindendir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap