Yaşam

Ekmek Yemek İçin Profesyonel Olmak Gerek

ekmek yemek icin profesyonel olmak

Daha önceden sitemizde zengin olma yöntemlerinden bahseden bir yazı yayımlamıştık ve o yazımızda zengin insanların zengin olma sebepleri üzerinde durmaya gayret etmiştik. Zenginler Neden Zengindir başlıklı bu yazımızda özetle zengin olmak için paraya karşı olumlu bir tutum içinde olmak gerektiğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise para kazanmak için uygulamamız gereken farklı yöntemlerden bahsetmeye çalışacağız.

Günümüz şartlarında ekmek yemek yani para kazanmak kolay değildir. İş adamları para kazanma yöntemleri araştırmakta ve yeni yöntemler bulmaktadır. Bulunan bu yöntemler ise girişimci insanlar için ilham kaynağı olmaktadır.

Sıradan işlerle uğraşanlar sıradan bir şekilde hayatlarını sürdürürler ve sıradan bir insan olarak da hayatlarını nihayete erdirirler. Oysa sıra dışı başarılar elde etmek için ve para kazanmak için her konuda ama her konuda profesyonel olmak gerekir.

Çalıştığınız alanda profesyonel olmak önemlidir, ancak  tek başına profesyonel olmak bile yeterli olmayabilir. Çünkü alanınızdaki diğer profesyonel insanlarla rekabet halinde olmak zorundasınız.

Hani derler ya “Ekmek aslanın ağzında.” diye bu tabir artık başarmak için yeterli bir ölçüt bile değil. Şimdilerde “Ekmek aslanın midesinde.” sözü geçerli. Siz bir şekilde aslanın midesine girseniz bile o ekmeği oradan koparıp almak için sürekli bir çaba gerekmektedir.

Hangi alanla ilgili çalışma yapmaya gayret gösterseniz o alanla birilerinin sizden daha önce ilgilenmeye başladığını görüyorsunuz. Suyun kaldırma kuvvetini birileri bulmuş, Amerika’yı tekrardan keşfetmeye kalksanız Amerika’nın bin kez keşfedilmiş olduğunu fark ediyorsunuz.

Başarılı olmak için yapacağınız işe herkesten önce başlamalı ve çok çalışmalısınız. Hani derler ya: Erken kalkan yol almış, erken evlenen döl almış.  Tam da yerinde söylenmiş bir söz. Bir işe başlamak için erken davranmak ve çok çalışmak gerekmektedir. Sıradan bir gayet ile başarıya ulaşmak mümkün değildir.

İnsanın aklına gelmiyor değil, profesyonel olmayanlar nasıl ekmek yiyor yani nasıl para kazanıyor, yattığı yerde paranın içinde yüzen insanlar nasıl yapıyor bu işi? Galiba bu insanlar Allah’ın rahmetinden besleniyorlar. İşte sınav dünyası dediğimiz şey tam da bu olmalı. Bir tarafta başarı için beynini zonklatan insanlar, diğer tarafta ise yattığı yerde bir eli yağda, bir eli balda sefa süren insanlar…(Bu insanlar zaten bizim konumuzun dışındadır.)

“İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır.” hükmünün tecellisini görene kadar insanoğlu sabırla ve hakkıyla çalışmalı ve sonrasını da Rabb’ine havale etmelidir. İnsan bir konuda ısrarla çalıştığı halde başarılı olmaya muvaffak olamadığında hem ekmek yemenin ne kadar zor olduğunu hem de  Allah’ın rahmetinin sonsuz olduğunu kavramış oluyor.

Şu konunun altını tekrar çizmekte fayda vardır: Para kazanmaktan kasıt, insanların asgari geçimini sağlamak amacıyla kazandıkları para değildir. Yüce Allah yarattığı her canlının karnını bir şekilde doyurmaktadır.

Bizim esas anlatmaya çalıştığımız mevzu; sıradan insanların faaliyetlerinden  farklı olarak insanlığa, topluma, vatan ve millete artı değer katacak ve insanlar için istihdam yaratacak büyüklükteki paradır. Bu büyüklükteki bir başarıyı yakalayabilmek için her anlamda profesyonel olmak ve profesyonel düşünmek  gerekmektedir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap