Roman Yorum-Özet

FARELER VE İNSANLAR-JOHN STEİNBECK

Fareler ve İnsanlar romanının değerlendirilmesi

Kitabın ana iki karakteri olan Lennie ve George birbirine kardeş gibi yakın çok iyi dosttur. Lennie zihinsel engelli, uzun boylu ve çok güçlü bir kişidir. George ise aklı başında Lennie’ye göz kulak olan biridir. Lennie’nin yaptıklarından dolayı başları sürekli belaya girer ve o yüzden sürekli seyahat etmek zorunda kalırlar.  Eserin yazıldığı dönemde o toplumlarda tabiri caizse iki kişinin bir adam etmediğini görmekteyiz. Alt kesimdeki insanların her şekilde sömürüldüğü ve engellilerin toplumdan dışlandığı için insanların farklı ortaklıklara gereksinim duyduklarını gözlemekteyiz.

 En büyük hayalleri yeterince para biriktirip kendilerine ufak bir çiftlik almak ve hayatlarını orada devam ettirmektir. Çiftliklerinde her türlü sebzenin yanında hayvanlara da bakmak isterler ve Lennie özellikle tavşan sahibi olmak ister. Lennie’nin en büyük zayıflığı ise güzel ve yumuşak şeyleri çok sevmesidir. Tavşanları da çok sever  ve hatta sırf yumuşak olduğu için cebinde ölü fare taşır.  Günümüzde bile günübirlik ve amaçsız yaşayan insanları gördükçe, Lennie ve George’nin kendilerine bir hedef belirlemiş olmaları dikkat çekicidir. Lennie’nin güzel ve yumuşak şeylere olan zaafından dolayı cebinde ölü fare taşıması bazı tahtalarının eksik olduğunu göstermektedir.

Lennie ve George yeni bir çiftlikte işe başlarlar. Fakat çiftlik sahibinin oğlunun kısa boy takıntısı vardır ve bu yüzden uzun boylu kişileri hiç sevmez. Bu yüzden daha ilk günden kafayı uzun boylu olan Lennie’ye takar. Fakat onların huzurunu kaçıran başka bir şey daha vardır. O da çiftlik sahibinin güzel karısıdır.  Kıskançlık her dönemde olduğu gibi burada da kendisini göstermiştir. Güzellik ise dünyanın yaratılışından beri adeta pimi çekilmiş bomba hükmündedir.

Güzelliği ile Lennie’yi daha ilk görüşte etkiler ve George Lennie’den ondan uzak durmasını ister. Fakat çiftlikte yalnızlıktan bunalan ve sohbet edecek birilerini arayan kadın George ve Lennie’yi pek rahat bırakmaz. ‘’Etme bulma dünyası’’ mı desek yoksa ‘’kendi düşen ağlamaz’’ mı desek bilemiyoruz.

Çiftlikte bir elini kaybetmiş Candy adında yaşlı bir adam vardır.  Lennie ile George’nun küçük çiftlik hayallerine kulak misafiri olur. Birikmiş parasını da ortaya koyarak onlara katılmaya karar verir ve üçlü artık hayallerine birkaç ay uzaktadırlar. Alt katmanda bulunan insanların, burjuvaziler tarafından sömürülmeleri onları sürekli olarak farklı arayışlara sevk etmiştir.

İşler yolunda giderken George’un korktuğu başına gelir. George ortalıklarda yokken Lennie’nin samanlıkta ziyaretine güzel kadın gelir. Lennie kaçmak istese de sadece sohbet etmek isteyen kadın onu etkiler. Yumuşak şeylerden hoşlandığını öğrenince de Lennie’nin saçlarını okşamasına izin verir. ‘’Ayının dostluğuna güvenilmez.’’ Diye bir söz vardır. Zeka noksanı insanla ilişkiye geçen insan, anormalliklerle karşılaşabilir. Yumuşak şeylerden hoşlanan kişilere saçlarını okşatmak iyi bir tercih midir? Acaba.

Lennie kendini kaybeder ve kadını bırakmak istemez. Korkan kadın çığlık atıp kaçmak isteyince de Lennie daha çok korkar ve yanlışlıkla kadının boynunu kırarak öldürür. Kötü bir şey yaptığının farkına varıp kaçar ve çiftlik sahibinin oğlu tüm çiftlik çalışanlarını alarak peşine düşer.  Bu  kadına ne demek lazım? Ciğeri kediye teslim edersen olacağı budur.

 

Herşeyden çok yaklaştığı hayallerini kaybettiğinin farkına varan George Lennie olmasa nasıl bir hayatı olacağını sorgulamaya başlar. Bu çiftlikte de daha fazla kalamayacağı bilir ve herkesten önce Lennie’yi bulur. Ona küçük çiftlik hayallerini tekrar anlatır ve Lennie’den nehre ve ötesine bakarak o anlatırken hayal etmesini ister. Lennie ona söyleneni yapar. George Lennie’nin arkasına geçer ve arkadaşını silahla vurarak öldürür. Zaten  dikiş tutmayacak bir birliktelik ve hüzünlü sonla biten bir macera.

 

SONUÇ; Burjuvazinin, insan gibi görüldüğü; sıradan insanın da fare gibi addedildiği toplumsal bir yapıyı resmeden eser duygu yüklüdür. Zamanının toplumsal yapısını gayet güzel resmetmiştir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap