Roman Yorum-Özet

FİRAVUN İMANI-TARIK BUĞRA

firavun imani

FİRAVUN İMANI ROMANI YORUMU ve DEĞERLENDİRMESİ

Tarık Buğra, Firavun İmanı isimli eserinde Milli Mücadele dönemini anlatmaya çalışmıştır. Yazar Milli Mücadele döneminde yaşanan olaylardan bariz bir şekilde göze çarpanlarına dikkat çekmiştir.

Bu eserde önemli tespitleri sıralamak okuyucular için çok faydalı olacaktır. Diğer eser tanıtımlarının çoğunda olduğu gibi eser özetlemek yerine vurgu yapılan önemli başlıkları sıralamak istedik. Bunlardan bazıları şunlardır:

Yazar yeni bir devlet kurma aşamasında çıkarcıları, hainleri ve vatanı satanları çok bariz bir şekilde resmetmiş, halkı arkasından vuranları ve bunlara karşı vatan için canını dünden vermeye hazır vatandaşlarımızın mücadelelerini anlatmıştır.

Eserde Anadolu’nun dört bir yanını sarmış düşmanların halka yaptığı eziyetleri ve buna karşılık yorgun ve bitkin, zorluklarla mücadele etmek zorunda kalan Anadolu’nun saf ve temiz insanlarının mücadeleleri anlatılmıştır.

Yıllardan beri hiçbir şekilde başka bir milletin boyunduruğuna girmeyi kabul etmeyen asil halkın dik duruşunu ve bu arada halkın arasına sızmış dost görünümlü düşmanları anlatmıştır.

Kritik zamanlarda herkesin kendisine göre bir doğru tanımı yaptığını ve buna göre pozisyonunu belirlediğini anlatan yazar, Milli Mücadele zamanında da insanların hainliklerine kendilerince bir kılıf bulmaya çalıştıklarını anlatmaya çalışmıştır.

En çaresiz zamanında bir halkın nasıl vatanını kurtarmak için var gücü ile mücadele ettiğini anlatan yazar, böyle zamanlarda halktan görünen ama özellikle de Ruslar tarafından satın alınmış insanların saf Anadolu insanını nasıl yanlış yönlendirdiğini anlatmıştır.

Anadolu insanının vatan savunmasında malı, canı ve her türlü varlığını hiç tereddüt etmeden feda etmesini anlatmıştır. Aslında yazar vatanın kazanılmasının kolay bir şey olmadığını anlatarak, gençlerin bu konuda bilinçli olmadığı ve bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapmaya çalışmıştır.

Ankara Hükümetinin vatanı kurtarmak için yapmış olduğu çalışmaları tüm ayrıntılarıyla anlatmaya çalışan yazar eserinde vatanı savunan ve vatana ihanet edenleri sembolize ederek anlatmaya çalışmıştır.

Tarık Buğra, şartlar ne kadar zorlu olursa olsun inanmış gönüllerin bütün zorlukların üstesinden gelebileceğini vurgulamıştır. Samimiyet dürüstlük ve  vatanseverlik kavramlarının işlendiği Firavun İmanı isimli romanında aynı zamanda kader birliğinin vatandaşlar için vazgeçilmez olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap