Roman Yorum-Özet

GENÇ KIZ KALBİ-MEHMET RAUF

GENÇ KIZ KALBİ

Mehmet Rauf’un harika aşk romanlarından birisi de Genç Kız Kalbi isimli romanıdır. Romanda yaşadığı yerde aradığı mutluluğu bulamayan genç bir kızın İstanbul’daki arayışlarından bahsetmektedir.

Eserimizin başkahramanı Pervin isimli genç kızdır. Pervin İzmir’de modern ve eğitimli bir aileden gelmektedir. Pervin gezip tozmayı ve eğlenmeyi çok seven bir kızdır. Pervin’in ailesi her ne kadar kültürlü ve varlıklı bir aile olsa da Pervin hayalindeki yaşamı İzmir’de bulamayacağını düşündüğü için İstanbul’a gitmiştir.

Pervin İstanbul’un sinema, tiyatro ve diğer kültürel faaliyetler açısından çok gelişmiş ve Avrupai tarzda modern yaşam sürülen bir kent olduğunu düşünmektedir. Burada gayet mutlu bir yaşam sürmeyi, kibar ve kültürlü aynı zamanda nazik bir beyefendi ile evlenerek mesut bir hayat yaşamayı arzulamaktadır.

Ancak Pervin İstanbul’a geldikten sonra hayalindeki İstanbul ile gerçek hayattaki İstanbul’un çok farklı olduğunu görür. Hayalindeki o modern İstanbul yerine şark gelenek ve göreneklerine göre yaşamını sürdüren insanlardan müteşekkil olduğunu gözlemler. Dürüstlükten nasibini almayan iki yüzlü ve menfaatçi insanları gördükçe Pervin adeta bir şok yaşamıştır.

Pervin yaşamış olduğu bu çelişkileri sorgulamaya başlar, çevresindeki insanlara da bu çelişkilerden bahsetmektedir.

Pervin İstanbul’da amcasının İstinye’deki evinde kalmaktadır. Burada amcasının hanımı Hediye hanım, kızı Nigar ve oğlu Abdi ile kalan Pervin içinde bulunduğu ortamdan pek memnun değildir. Çünkü amcasının aile yaşamı hayallerinde olduğu gibi modern bir yaşam değil, sıradan bir yaşamdır.

Pervin yengesinin bir akrabası olan Mehmet Behiç adında bir şair ile tanışır. Pervin, Mehmet Behiç’in hayallerindeki beyefendi olduğunu düşünmektedir. Çünkü Mehmet Behiç kibar, aynı zamanda kültürlü bir o kadar nazik bir beyefendidir.

Pervin Mehmet Behiç ile kısa bir zaman arkadaşlık yapar, ancak ilerleyen zamanlarda Mehmet Behiç’in gerçek yüzünü görme imkanına sahip olur. Mehmet Behiç’in para düşkünü, zengin kadın avcısı bir erkek olduğunu öğrenen Pervin bir şok daha yaşamıştır.

İstanbul’da aradığını bulamayan Pervin İstanbul’dan ayrılarak tekrar İzmir’e gelmeye ve orada namuslu ve onurlu bir hayat yaşamayı düşünmektedir. En sonunda İzmir’de bir jandarma komutanı ile evlenerek hayatını devam ettirir.

Mehmet Rauf’un Avrupai bir yaşam özentisi içindeki bir genç kızın aşk yaşamını anlatan eseri Genç Kız Kalbi isimli romanı çok sürükleyici bir eserdir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap