Roman Yorum-Özet

GÖLGESİZLER-HASAN ALİ TOPTAŞ

Gölgesizler romanı Hasan Ali Toptaş’a Yunus Nadi Roman Ödülü kazandırmıştır. Kayboluşlar arkasındaki gizemi anlatan Gölgesizler romanı aksiyon, macera tadında bir eserdir.

Şehir hayatının koşuşturmasından ve rutinliğinden sıkılan bir berber bulunduğu ortamı değiştirmek ister ve bir köye gider. Yeni yaşamını sürdürmeye başladığı köyde yapacak iş arayan berber derin derin ne yapacağını düşünmeye başlar. Bir tesadüf eseri köyün eski berberinin köyü terk ettiğini ve dükkanı da bırakıp gittiğini öğrenir. Berber dükkanı kiralayarak yeni hayatına başlamış olur.

Bu köyde pek çok güzel kız vardır, ancak köyün en güzel kızı Güvercin ismindeki kızdır. Güvercin evlilik çağına henüz gelmiştir. Güvercin bir gün ansızın ortalıktan kaybolur.

Köyün muhtarı ve bekçisi her yerde Güvercin’i ararlar, fakat bir türlü genç kızı bulamazlar. Nihayet Güvercin’den ümidi kesince kızın kaçırılmış olabileceği ihtimali üzerinde yoğunlaşmaya başlarlar.

Köyde sanatı seven yakışıklı ve şair ruhlu bir genç vardır. Muhtar ve köy bekçisi Güvercin’i kaçıran kişinin bu genç olduğunu düşünmektedirler. Bu düşüncelerinden emin oldukları için delikanlıyı döverek bilgi almaya çalışırlar. Bütün çabalarına ve gence uyguladıkları şiddete rağmen bir sonuç alamazlar. Şair ruhlu genç gördüğü şiddetten dolayı beyin felci geçirir ve aklını yitirir.

Daha önce köyü terk etmiş olan eski berber köye tekrar döner. Berber köye döndükten sonra karısı gizemli bir şekilde ortalıktan kaybolur. Olanlar karşısında köylüler şaşkına dönmüştür.

Köyde yaşanan garip olaylar karşısında çaresiz kalan muhtar ne yapacağını şaşırmıştır. Jandarmadan yardım alma düşüncesi ile şehre giden muhtar bir daha köye dönmez. Köylülerin şaşkınlığı bir kat daha artar.

Olanlar karşısında çözüm arayan köylüler Güvercin’i kurtarmak üzere bir kişinin tavsiye ettiği büyüyü yapmaya karar verirler. Yaptıkları büyü ile Güvercin gelmediği gibi bir de başka bir gencin ölümüne sebep olurlar.

Köy artık yaşanmaz bir hale gelince berber tekrar şehre dönmek zorunda kalır. Berber okumuş olduğu bir gazetede genç bir kızın bir ayı tarafından kaçırıldığı  haberini okuyunca olaylar hakkında bir fikir yürütme imkanına sahip olmuştur.

Hasan Ali Toptaş, Gölgesizler isimli eserinde köy gerçeklerini ve şehir gerçeklerini birlikte yansıtmaya çalışmıştır. Bu arada eserine gizem katarak akıcı olmasını sağlamıştır.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap