Roman Yorum-Özet

HAYAL İÇİNDE-HÜSEYİN CAHİT YALÇIN

hayal icinde

HAYAL İÇİNDE ROMAN ÖZETİ

Hüseyin Cahit Yalçın, Hayal İçinde isimli harika eserinde eserin yazıldığı dönemde, gençlerin olaylara ve dünyaya bakış açılarının nasıl olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

Eserimizin başkahramanı Nezih ve arkadaşları Ziya ve Şükrü’nün yaşadıkları anlatılmaktadır. Nezih kendi kendine yazılar yazmakta olan hayalperest bir gençtir. Yazılarına malzeme yapmak amacıyla Tepebaşı halkını gözlemlemektedir.

Nezih mahallede oynamakta olan gençleri gözlemler ve ileri yaşlarda bu gençlerin çekebileceği sıkıntıları düşünür. Nezih sokakta salınmakta olan süslü ve makyajlı kadınları, şık giyimli beyefendileri de dikkatli bir gözle süzmektedir. Bu arada güzel bir kız da Nezih’in dikkatini çeker.

Bu genç kız Tepebaşındaki zevk ve eğlence düşkünü kızlardandır. Bu kızların tek bildiği şey gezip tozmak ve eğlence mekanlarında vakit geçirmektir. Mahallenin gençleri bu kızları tanımakta ve onlarla vakit geçirebilmek için fırsat kollamaktadır.

Nezih de bu kızları yakından görebilmek için onların masalarına yakın bir yere oturmuştur. Nezih kızlardan ortanca ve mavi gözlü olan kızı çok beğenmiştir. Bu kızın adı İsmaru’dur. Hatta bu kıza bir anda vurulduğunu düşünmektedir.

Nezih ve arkadaşları sürekli olarak aşk üzerine konuşurlar. Nezih aşka inanmadığını söyleyerek bu duyguları hafife aldığını sıklıkla beyan eder. Ancak Nezih İsmaru’dan başkasını düşünemez bir hale gelmiştir. İsmaru’nun evi Nezihlerin evlerine uzak olmasına rağmen her gün bu kızı görmeye gider. Böylelikle Nezih kendi kendisini de yalanlamış olur.

Yaz mevsimi geldiğinde İsmaru ailesi ile birlikte adalara gitmiştir. Nezih de İsmaru ile görüşmek ve duygularını ona açabilmek için adalara gider. Burada çok sıkıntılar çeken Nezih bir türlü duygularını İsmaru’ya açma fırsatı yakalayamaz. Yaşadığı bu sıkıntılı durumlardan dolayı yazı yazamaz, derslerine çalışamaz. En sonunda İsmaru’nun kendisini sevmediğini düşünerek adalardan ayrılarak İstanbul’a döner.

Nezih, bir tesadüf eseri bir arkadaşının İsmaru’yu sevdiğini ve ona olan duygularını ifade etmek için mektup yazdığını öğrenince  aklına İsmaru’ya mektup vererek duygularını ifade etme fikri gelmiştir.

Nezih’i mektup yazma fikri oldukça rahatlatır ve ona olan duyguları tekrar depreşmeye başlar. Ancak İsmaru’ya olan karmaşık duyguları kafasının içinde yankılanmaktadır.

Uzun süre kızları görmeyen Nezih kızların Tepebaşı’na geldiklerini öğrenince kızları görmek için onların geldiği mekana gelir. Nezih’in uzun süre fırsatını kolladığı an nihayet gelmiştir. Bir fırsatını bulup kızların yanına oturan Nezih hayal kırıklığına uğrar.

Uzun zamandır hayalini kurduğu kızın hiç de hayalindeki gibi olmadığını üzülerek görür. Gerçek hayattaki İsmaru, kendini beğenmiş vasıfsız ve basit kişilikte bir kızdır. Hayalleri ile gerçek hayattaki bu zıtlığı gören Nezih üzgün bir şekilde masadan kalkar.

Hayal dünyasında yaşamanın anlamsızlığını kavrayan Nezih bu karmaşık duygular içinde İstanbul’un doğal güzelliklerini seyretmekte ve yaşadığı olayların anlamsızlığını düşünmektedir.

Hüseyin Cahit Yalçın, Hayal İçinde isimli bu eserinde gerçek hayatla uzaktan yakından ilgisi olmayan tek amaçları gezip tozmak ve eğlenmek olan, milli ve manevi değerlerden yoksun bir gençliğin serencamını anlatmaya çalışmıştır.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap