Roman Yorum-Özet

İnci – John Steinbeck

1945 yılında yayımlanan İnci romanı , zenginliğin ve paranın getirdiği kötülük ve felaketler üzerine yazılmış bir eserdir.

inci romani

Romanın başkahramanı Juana ile evli, bir çocukları olan Kino’dur. Kino Salinas’ta, deniz kıyısında, saz evlerde yaşayan yoksul denizcilerden biridir. Evleneli çok olmamıştır. İlk çocukları maalesef tedavi edemedikleri bir hastalıktan dolayı ölür. Artık umutları ikinci çocukları olmuştur. Bir sabah bebeği (Coyotito), bir akrep sokar. Kino hızla davranır ve akrebi öldürür. O ve eşi bebeği alır ve şehirdeki doktora götürürler. Doktor zengin ve acımasız bir insandır ve paraları olmadığını bildiği için onlarla ilgilenmez.

Kino, eve döner ve inci avına çıkar. Eşine benzerine daha önce rastlanmayan bir inci bulur. İnciyi satarak çocuğunu tedavi ettireceğini ve artık bu fakir hayattan kurtulacaklarını düşünür. Kino’nun kardeşi ve çevresi ona bazı tavsiyelerde bulunurlar.

inci

inci

İncinin şöhreti onlar bütün kente ulaşmıştır. Para düşkünü doktor da inciden haberdar olur. Kino’nun evine kadar gelip çocuğu tedavi etme bahanesiyle incinin nasıl bir şey olduğunu düşünmektedir ve ona sahip olmak ister. Doktor bir numarayla çocuğa ilaç içirir, aslında çocuk iyileşmektedir. Ama doktor çocuğun iyi görünüp aslında sakat kalacağı ile ilgili ona bir şeyler söyler. O da buna inanır. İnciyi satarak doktora parasını verecektir. Doktor gittikten sonra akşam birtakım adamlar gelir. Kino onlarla kavga eder ve adamlardan birini öldürür. Hırsızlar ayrıca yangın çıkartmıştır ve bazı saz evler yanmıştır. Kino ve eşi kaçamaya karar verirler ama kayıklarının da delindiğini görürler. Kino’nun karısı ona devamlı bu incinin uğursuz olduğunu ve ondan kurtulmaları gerektiğini söylemektedir. Yürüyerek kaçmaya karar verirler.

Kaçarlarken kendilerini takip eden kelle avcılarının olduğunu fark ederler. Kino ise onlardan kurtulmanın tek yolunun onlardan birini öldürmek olduğunu anlar. Onları öldüreceği sırada adamlardan biri ağlayan çocuğun sesinin geldiğini yöne doğru tüfeğini ateşler. Kino adamların hepsini öldürür. Ancak adamın tüfeğinden çıkan kurşun bebeğini öldürmüştür Kino’nun. Ertesi sabah köylüler Kino ve eşinin köye döndüklerini görürler. Yanlarında bebekleri yoktur. Kino’nun karısının elinde kanlı bir şal durmaktadır. Köylüler bebeğin öldüğünü anlarlar. Kino ve karısı deniz kıyısına giderler ve onlara devamlı uğursuzluk getirmiş olan bu inciyi denize,geldiği yere geri gönderirler.

DEĞERLENDİRME:

Kino’nun çevresindekilerin inciyi ele geçirmek her türlü yola başvurmaları insanların para için her şeyi yapabileceği gerçeğini yansıtır.

İnsanları tedavi etmesi gereken doktorların; cahil insanları, fakir ve çaresiz insanları nasıl sömürdüklerini görmek içler acısı bir durum.

Dünyanın tarihini yazanlar altın ve kanın tarihini birlikte yazmışlardır. Aynı daha sonraları inci için de geçerlidir bazı ülkelerde. Günümüzde ise petrol için aynı şeyi söyleyebiliriz. Bakalım gözü doymaz kapitalizm insanlara daha ne tür cinayetler işletecek, ne tür savaşlar çıkartacak?

ŞAHISLAR

Kino : Dürüst,fakir,devamlı ezilmiş ama umutları olan biridir. Ailesi için her türlü tehlikeyi göze alabilen biridir.,

Juana (Kino’nun eşi): Ailesi için fedakarlık yapmaktan bir eştir. İncinin uğursuz olduğuna inanmakta ve ondan kurtulmaları gerektiğine inanmaktadır.

Doktor : İnsanları küçümseyen, paraya düşkün ve para için her türlü kötülüğü yapmaya hazır olan biridir.

Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

Yorum yap