Kitap Tanıtımları

IVAN ILLİCH İLE SÖYLEŞİLER

Yeniinsan Yayınevi, Ivan Illich Kitaplığı’na David Cayley’in “Ivan Illich İle Söyleşiler” kitabını ekledi.

Ivan Illich İle Söyleşiler, Illich’in en önemli kitaplarını yeniden sorguluyor. İlginç bir şekilde Illich, mülakatçıdan önce kendi eserine yepyeni ve şenlikli eleştiriler getirip, ufuk açıcı yorumlar yapıyor. Yazar, Illich’i tanımak ve bir kitapta bütün eserlerinden ilham almak için mükemmel bir fırsat sunuyor.

Bir aceminin aklı, gideceğinizi bildiğiniz yere ‘diyalektik olarak’ varmanızı sağlayan Sokratik tekniğe uydurulamaz. Kişinin kendi duruşunu gerçekten dikkate almaması gerekir. Illich böyle bir bilgeliğe sahipti ve bu hal söyleşiye birdenbire, konu dışı, bitmemişlik niteliklerini verse de, değerini tam da buna borçludur.

Kitap, Illich ile yapılan on mülakattan oluşuyor. Her biri Illich’in sırasıyla bir kitabını tartışma niyeti ile başlanıp onun götürdüğü yepyeni görüşlerle noktalandı.

David Cayley söyleşilerinde, Illich’in entelektüel kariyerinin özetini sunuyor. En önemli kitaplarını yeniden sorguluyor. İlginç bir şekilde Illich, mülakatçıdan önce kendi eserine yepyeni ve şenlikli eleştiriler getirip, ufuk açıcı yorumlar yapıyor. Okulsuz Toplum, Sağlığın Gaspı, Şenlikli Toplum, ABC-Aklın Modernleşmesi, Gölge İş, İşsizlik Hakkı ve dahası. Yazar Illich’i tanımak ve bir kitapta bütün eserlerinden ilham almak için mükemmel bir fırsat sunuyor. Yeni İnsan Yayınevi, Ivan Illich’in eserlerini yayınlamaya devam ediyor.

Yazdır

Yazar hakkında

admin

Yorum yap