Eğitimle İlgili Yazılar

Kardeş Kıskançlığını Nasıl Artırabiliriz

Yanlış olduğunu hissettiğimiz ancak ısrarla yapmaya devam ettiğimiz bazı davranışlar hayatımızı zehir eder. Yanlış davranışlarımız ailede özellikle de çocuklarda bazı olumsuz davranışların gelişmesine sebep olur.  Bunlardan birisi de kardeş kıskançlığıdır. Bu yazımızda farkında olmadan yaptığımız davranışların kardeş kıskançlığına etkisinden bahsetmek istiyoruz.

Kardeş kıskançlığının altında çocuklarımıza sergilediğimiz bazı yanlış davranışlar vardır. Anne babalar kıskanan çocuğa kızarak meseleyi geçiştirmeye çalışırlar, ancak bu meseleyi o şekilde halletmek kolay değildir. Bu yazımızda kıskançlık duygusunu artıran sebepleri araştırmaya çalıştık.

  • Çocuklar arasında karşılaştırma yapmak. Kardeşler arasında karşılaştırma yaparak “Neden sen de ablan, ağabeyin gibi olmuyorsun?” benzeri cümleler kullanmak karşılaştırma yapılan çocuğun kendisini değersiz hissetmesine sebep olabilir. Oysa her çocuk anne babası nazarında kendisini değerli görmek ve hissetmek ister.
  • Büyük çocukları küçüklerine ebeveyn yapmak. Pek çok anne baba büyük çocukların ağabeylik veya ablalık yapmasını ister. Büyük çocuklarının da hala çocuk olduğunu görmezden gelirler. Bu durum büyük çocukların küçüklere karşı olumsuz duygular beslemesine sebep olur. Büyük çocuk kardeşinden dolayı oynayamadığını, sevilemediğini düşünür.
  • Büyük çocukların çocuk olduğunu unutmak. Küçük kardeşi ile sorun yaşayan büyük kardeşlere “Sen kocaman oldun, bizi anlaman gerekir.” gibi cümleler büyük çocukları derinden yaralar ve aynı zamanda küçük kardeşlerine karşı kıskançlık duygularının artmasına sebep olur.
  • Çocukları yarıştırmak. Çocuklarınıza işbirliği yapacakları işler vermek yerine onları yarıştırırsanız birbirlerine olumsuz duygular geliştirirler. Çocuklarının yarıştırılması özellikle kıskançlık duygusunun aşırı bir şekilde artmasına sebep olur.
  • Evdeki kuralların belirgin olmaması. Evdeki kurallar belirgin olmazsa sorunlar ve tartışmalar eksik olmaz. Çocuklarınızın sürekli olarak kavga etmelerini ve birbirlerine olumsuz duygular geliştirmesini istiyorsanız evdeki kurallarınız belirgin olmamasına gayret gösterin. Evdeki kuralsızlık her türlü probleme kapı aralar.

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi aslında iyi niyetle yapmaya çalıştığımız pek çok eylemimizde çocuklarımıza zarar verebiliyoruz. Çocuklarımızda meydana gelen olumsuz davranışların pek çoğunun da anne babaların yanlış davranışlarından kaynaklandığını gözden kaçırmamak gerekir. Bilmemiz gereken en önemli bilgi kardeş kıskançlığının normal bir durum olduğu ve  bizim çocuklarımızın anormal çocuklar olmadığıdır.

Yetişkinler çocuklarının kullanma kılavuzlarını iyi okuyamadıkları için onların anormal çalışmalarına sebep oluyorlar. Çocuklarımızda bir anormallik görürsek acaba “Ben neyi yanlış yapıyorum?” diye düşünmemiz gerekiyor. Nasıl ki buzdolabımızda meydana gelen anormal sesleri bağırıp çağırarak çözemiyorsak çocuklarımızda meydana gelen anormal davranışları da aşırı tepki vererek çözme yoluna gitmemeliyiz. Çocukların normal davranışlar göstermesi için önce biz onlara normal bir şekilde davranmalıyız.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap