Genel

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMA YÖNTEMLERİ

 

Okuma alışkanlığı kazanmak insanlar için çok önemli bir kazanımdır. Anne babalar olarak çocuklarımızın kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını istiyoruz ve bu konuda neler yapabileceğimizi araştırıyoruz. Acaba çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için neler yapabiliriz? Bu yazımızda sizlere çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırma yöntemlerini araştırdık. İşte yöntemler:

  • Örnek olma: Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için yapmamız gereken en önemli etkinlik onlara örnek olmaktır. ‘’Armut dibine düşer.’’ Diye bir ata sözü vardır. Çocuklarımız anne babalarından gördükleri faaliyetleri yapma konusunda çok isteklidirler. Anne babalar çocuklarına örnek olmalı ve onların yanında düzenli bir şekilde kitap okumaya gayret göstermelidirler.
  • Kitap okuma faaliyetlerine çok küçük yaşlarda başlamak: Henüz okula gitmeyen ancak abi ve ablalarının ders çalıştığını/kitap okuduğunu gören çocuklar onlara özenerek kitaplarla ilgilenmeye başlarlar. Onların okuma-yazma bilmediğini düşünerek bu çabaları görmezden gelinmemelidir, onlara da görseli bol kitaplar verilerek, kitaplarla iştigal etmeleri sağlanmalıdır.
  • Kitap okumayı hayatımızın değişmez bir etkinliği haline getirme: Kitap okuma faaliyetleri günlük hayatımızın vazgeçilmez bir faaliyeti haline getirilmesi, çocuklarımızın kitap ve kitap okuma konularında bir farkındalık geliştirmesine sebep olacaktır.

  • Yaşlarına uygun kitapları okutturma: Çocuklarımızın yaşlarına ve ilgi alanlarına uygun olmayan kitapları okutturmaya çalışmak onlara fayda yerine zarar verebilir. Kitap okuma alışkanlığı kazandırma çalışmaları yaparken ebeveynlerimizin yapmış oldukları en önemli hata çocukların yaşlarının çok üzerinde ve içerik olarak onlara çok ağır gelebilecek kitapları okutmaya zorlamaktır.
  • Alış verişlerde mutlaka çocuklarımıza kitap alma veya aldırma: Çocuklarımız için alış verişe gitmek çok heyecan vericidir. Anne babalar bu heyecanı faydaya dönüştürmeli ve her alış verişte bir kitap almayı alışkanlık haline getirmelerine çaba sarf etmelidirler.
  • Çocukların okudukları kitaplarla ilgili sorular sorulmalı: Çocuklar anne babalarıyla birlikte etkinlik yapmayı çok severler. Onlara, okudukları kitaplarla ilgili sorular sormak; onları ve okudukları kitapları önemsediğimiz fikrinin gelişmesine katkıda bulunur.
  • Kitap okuma alışkanlığı kazandırırken kolaydan zora doğru bir yöntem takip etmek: Kitap okuma alışkanlığı kazandırma çalışmaları yaparken en sakıncalı yöntem çocuklarımıza çok kalın ve bilgi yönünden çok ağır kitapları okutturmaya çalışmaktır. Böyle bir yaklaşım çocuklarımızın gözünü korkutur ve kitap okuma konusunda antipati geliştirmesine yol açabilir. Bu konuda en faydalı yöntem onların okumaktan en fazla zevk aldıkları ve okurken çok mutlu oldukları kitapları okutmaktır. Bu da çocukların yaşlarına göre önce masal daha sonra da hikaye, roman ve gezi yazısı kitapları olabilir. Bilimsel kitaplar daha sonraki zamanlara bırakılmalıdır.
Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

4 yorumlar

Yorum yap