Roman Yorum-Özet

KUMARBAZ-DOSTOYEVSKİ

kumarbaz

KUMARBAZ ROMAN ÖZETİ

Her eserde yazar biraz da kendisini anlatır derler ya; Kumarbaz isimli eserde de Dostoyevski’nin bir parça kendisini anlattığına inanılmaktadır.

Eserimizin kahramanlarından Rus general gırtlağına kadar borçlu bir insandır. Bir Fransızdan borç para almış ve bu borcunu nasıl ödeyeceğini düşünmektedir. Generalin çok zengin bir halası vardır ve beş parasız general borçlarını ödeyebilmek için halasının ölmesini dört gözle beklemektedir.

Rus generalin yanında öğretmenlik yapmakta olan Aleksey İvanoviç  generalin üvey kızı Polina’yı sevmektedir; fakat Polina, Aleksey İvanoviç ‘in sevgisine karşılık vermediği gibi ona karşı tutarsız davranışlar sergilemektedir. Zaman zaman kendisine karşı küçümser tavırlar sergilediğini fark eden Aleksey İvanoviç , Polina’nın Fransıza karşı ilgili tavırlarını da fark etmektedir.

Polina ve Aleksey İvanoviç  ara sıra bir araya gelerek yürüyüşe çıkarlar. Bir defasında Polina, Aleksey İvanoviç’i yolda yürümekte olan baron ve baronun eşine Almanca bir şeyler söylemesi konusunda zorlar. Aleksey İvanoviç’in söylediği sözler kaba bulununca general tarafından işinden atılır.

Generalin uzun zamandır ölmesini dört gözle beklediği hasta halası iyileşerek Fransa’ya gelmiştir. Bu olay Aleksey İvanoviç ‘in çok işine gelir çünkü hala Aleksey İvanoviç’i sevmekte ve desteklemektedir. Ancak bu durum general için tam bir hayal kırıklığı olmuştur.

Zengin ve kumarbaz bir kadın olan hala yakınlardaki kumarhanelere gitmeye başlamıştır. İlk günlerde kumardan iyi paralar kazanan hala daha sonra kaybetmeye başlar ve tüm parasını kaybeder. Bunun üzerine Rusya’ya tekrar dönen hala giderken Polina’yı da götürmek ister ancak Polina bu isteğe olumsuz cevap verir.

Bir gün Aleksey İvanoviç  odasında Polina’nın beklediğini görerek şaşırır. Polina çok paraya ihtiyacı olduğunu söyler. Aleksey İvanoviç  ne yapacağını bilemez; çünkü Polina’ya verecek yeterli parası yoktur. Aleskey İvanoviç kumar oynar ve şansının yardımıyla çok para kazanır.

Otele müjde vermek için giden Aleksey İvanoviç, Polina’nın rahatsızlandığını görür. Polina bir poliklinikte tedavi olmaya başlar. Aleksey İvanoviç ise generalin sevgilisi ile Paris’te iki ay cennet gibi bir hayat yaşar daha sonra perişan hayatına kaldığı yerden devam eder.

Daha sonra Paris’te bir tanıdığından Polina’nın durumu hakkında bilgi alır. Polina’nın kendisini sevdiğini öğrendiğinde çok mutlu olmuştur.

Dostoyevski, Kumarbaz isimli entrikalarla dolu eserinde kumarı adeta insanların kendilerini yenilemeleri için bir fırsat olarak görmekte,  kumar masasının insanlara acılarını ve sıkıntılarını unutturduğunu vurgulamaktadır. Bedelsiz zevk ve eğlencelerin geçiciliğini vurgulamıştır.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap