Roman Yorum-Özet

KUYRUKLU YILDIZ ALTINDA BİR İZDİVAÇ

kuyruklu yıldız altında bir izdivaç

kuyruklu yıldız altında bir izdivaç

 

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Romanının Değerlendirilmesi

Gazetelerde 1910 yılının Mayıs ayında Halley Kuyruklu Yıldızı’nın Dünya’ya çarpacağı haberi yayılmıştır. Bu haber İstanbul’da da büyük bir endişe yaratmıştır. Kenar mahallelerdeki cahil insanlar bu haberi kendi dünyalarına göre yorumlamışlar,  romanın baş kahramanı olan İrfan Galip de bu kenar mahallelerden birisinde Aksaray’da oturmaktadır.

Zengin bir ailenin çocuğu olan İrfan Galip Batı ilimlerini görmüş kültürlü fakat ilginç davranışları olan bir gençtir. Evlilik zamanı geldiğini, kültürlü bir kadınla evlenmesi gerektiğini düşünmektedir.

Bir gün yolda yürürken peçeli bir kadın görür ve bu kadının çok güzel bir kadın olduğunu düşünerek tanışmak için harekete geçer fakat kadın tarafından terslenir. Bu olay İrfan Galip’in gururunu çok kırmıştır.

Bundan dolayı İrfan Galip tam bir kadın düşmanı olmuştur. Halley kuyruklu yıldızının Dünya’ya çarpacağı haberini kullanarak kadınlardan İntikam almaya ve onları korkutmaya çalışır.

Kadınların güçsüzlüğü ile ilgili yazılar yazmaya başlar ve Halley Kuyruklu Yıldızı ile ilgili seminer ve konferanslar verir, konferanslarına bir de kuyruklu yıldızın çarpması ile kopacak olan kıyameti anlatan korkunç bir rüyayı ekler.

Bunları yapmasının esas nedeni sokakta karşılaştığı kadına duymuş olduğu kin dolayısıyla bütün kadınlardan intikam almaktır.

Bir süre sonra kendisi gibi macera seven bir kadından bir mektup alır. Bu kadın yaşantısından şikayet etmektedir, kadın olduğu için büyük bir üzüntü içinde olduğunu söylemekte ayrıca kadınların ve kızların hayatlarına rahat bir şekilde sürdüremediklerini anlatmaktadır.

İrfan Galip, aldığı bu mektuba etkili bir cevap yazar.  Daha sonra da bu kadınla mektuplaşmaları devam eder.  İrfan bu kadını hiç görmediği halde hayaline aşık olmuştur.

Aile efradını ve mahalledeki insanları kıyametin kopacağına inandırmıştır. İnsanlar birbirlerine itirafta bulunarak helalleşmeye çalışırlar.

Bu sırada tanımadığı kadınla mektuplaşmaya devam etmektedir. Aslında bu kadının hakkında çok kötü şeyler duymasına rağmen yine de kadına evlenme teklif eder. Kadın evlilik teklifini kabul eder ancak evlilik için bir şartı vardır. Kuyruklu yıldızın çarpacağı zamana kadar İrfan bu kadının yüzünü görmeyecektir.

Halley’in görüneceği gün düğün yapılır gelinle güvey arasında uzun ve bilimsel konuşmalar geçer.

Genç gelin adayı evliliğin ilk gününden bilgisini, kültürünü eşine ispat ederek aslında eşit şartlarda bir evlilik istediğinin mesajını vermiş olur.

Sonunda bu hayali sevgilinin Feriha Davut isminde kültürlü, bilgili İrfan Galip’in aradığı şartlara uygun kibar ve genç bir kız olduğu ortaya çıkmıştır.

Gizemli bayan, kadınların intikamını almak için aslında İrfan’a bir oyun yapmak istemiş fakat sonunda onun iyi bir eş olacağını anlamış ve böylelikle evlenmeye karar vermiştir.

Halley Kuyruklu Yıldızı, Dünya’ya çarpmaz ama bu iki oyun sonucunda birbirlerini mektuplar yoluyla tanımış olan iki genç kuyruklu yıldız altında bir izdivaç yapmış olurlar.

DEĞERLENDİRME: Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Romanı 1900’lü yıllarda Osmanlı Devleti’nin toplumsal ve kültürel yapısını yansıtması adına çok güzel bir eserdir. Toplumdaki kadına bakış açısı eserin tamamından gözlemlenebilir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap