Roman Yorum-Özet

MOMO-MİCHAEL ENDE

MOMO

MOMO

Yazar Micheal Ende’nin Momo isimli eseri çok harika kurgulanmış bir kitaptır. Okumaya başlayan bir kişi eminim kitabı sonuna kadar elinden bırakmak istemeyecektir.

Kitabımızın başkahramanı Momo, harabe bir tiyatronun bitişiğindeki bir mağaranın önünde üstü başı yırtık pırtık vaziyette bulunmuştur. Momo’yu bulan ahali polisi arayarak onu çocuk esirgeme kurumuna yerleştirmeyi düşünmüşler; ancak Momo’nun itirazları üzerine bu düşüncelerinden vazgeçmişlerdir.

Çevredeki insanlar Momo’nun ihtiyaçlarını karşılamaya başlamışlar ve halk Momo’ya karşı bir sempati duymaya başlamıştır. Çünkü Momo’nun çok güzel bir meziyeti vardır. Momo, insanları çok iyi dinlemekte ve problemlerine de çözüm bulmaktaydı. Momo’nun bu sıra dışı özellikleri civar bölgelerden de duyulmaya başlamıştır.

O civardaki çocuklar bile Momo’nun yanına gelerek onunla oyun oynamak istiyorlardım çünkü Momo’ nun yanında çocukların aklına sıra dışı fikirler geliyordu çocuklar Momo’yla çok mutlu ve neşeli idiler.

Momo’nun 2 yakın arkadaşı vardı. Bunlardan birisi yaşlı Beppo, bir de diğeri ise genç ve yakışıklı olan Girolamo  ismindeki kişiydi. Girolamo’nun çok büyük hayalleri vardı. Zengin olmayı ve rahat içinde yaşamayı istiyordu. Zenginliğin kendisini değiştirmeyeceğini iddia ediyordu bu kişi şehrin Masalcısı idi.

Bu Şehirde herkes çok mutlu idi  taa ki Duman Adamlar şehri işgal edinceye kadar. Duman Adamlar şehri işgal ettikten sonra halkı adeta robota çevirdiler Herkesi ilginç matematik işlemleri ile kandırarak onları yeryüzünden silmek ve kendileri hüküm sürmek istiyorlardı.

Ancak onların önünde bir engel vardı Momo,  Bu kişiler Momo’dan hiç hoşlanmıyorlardı. Bu küçük kız Duman Adamların planlarını alt üst ediyordu.

Duman Adamlar Momo yu şehrin her yerinde arayıp bulmak için adamlarına emir verdiler. Momo, küçük dostu olan kaplumbağa ile bir yolculuğa çoktan çıkmıştı. Bu kaplumbağanın her şeyi yarım saat öncesinden görme gibi bir özelliği vardı kaplumbağa Momo’yu sağ salim gitmek istediği yere ulaştırdı Burada Momo’nun arkadaşı Hora Usta vardı.

Momo, tüm insanlığı ve arkadaşlarını kurtarmak için Hora Ustanın direktifleri ile zamanı durdurup Duman Adamların kontrol merkezine ulaştı.

DEĞERLENDİRME: Harika kurgulanmış ütopik bir öykü okumak veya çocuklarınızı okutmak isterseniz; Michael Ende’nin Momo isimli eseri çocuklara  okuma alışkanlığı kazandırmak için faydalı olacaktır.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap