Eğitimle İlgili Yazılar

Nasıl Kötü Baba Olunur

Aslına bakarsanız kötü baba olmak çok kolaydır. Yapması gerekenleri yapmayan, üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeyen her erkek kötü baba adayıdır diyebiliriz. Asıl zor olan iyi baba olmaktır. İyi baba olmak çaba gerektirir, sayısız yöntem ve teknikleri uygulamayı gerektirir. Bunca yöntem ve teknikleri uygulamak için uğraşamam, salıveriyorum kendimi kötü baba olmaya diyorsanız sizler için kötü baba olma yöntem ve tekniklerini araştırdık.

Nasıl Kötü Baba Olunur

  • Çocuğunuzun annesini yani eşinizi sevmeyin ve eşinizi sevmediğinizi ve saygı duymadığınızı çocuklarınıza hissettirin. Evde anne babasının birbirlerini sevmediğini gören çocuklar hayattan zevk almadıkları gibi anne babalarından da nefret ederler.
  • Ailenizin, evinizin sorumluluğunu almaktan kaçının. Böylelikle çocuklarınız da sorumsuz bireyler olurlar ve sizi de kötü baba olarak zihinlerine kazırlar.
  • Çocuklarınızla kaliteli birliktelikler geçirmekten kaçının. Ebeveynleri ile kaliteli birliktelikler geçiren çocuklar çok mutlu olurlar ve anne babalarını çok severler. Onlarla kaliteli birliktelikler geçirmezseniz onlar da sizi sevmezler.
  • Çocuklarınıza eğitsel rehberlik yapmayın. Çocuklarınız hayatta karşılaşacakları her türlü olay ve olguları sizlerden öğrenirler. Onlara bilinçli ebeveynler olabilirseniz sizi severler. Bundan dolayı onlara gerekli rehberliği yapmayın ve sizlerden nefret etmesini sağlayın.
  • Çocuklarınızın zaman zaman ağlamalarına müsaade etmeyin. Çocuklar da insandır ve bazı zamanlarda duygularını deşarj etmek için ağlayabilirler. Onların duygularını anlamaz ve en küçük duygusal boşalma durumlarında onlara aşırı tepki verirseniz çok incinirler ve anne babalarından nefret ederler.
  • Çocuklarınızı yetişkin gibi düşünün. Çocuklar yetişkinler gibi değildir. Yetişkinler için çok önemli görülen bazı olaylar çocuklar için hiç de önemli olmayabilir ya da çocuklar olayların önemini yetişkinlerin kavradığı şekilde kavrayamazlar. Bundan dolayı çocuklarınız hata yaptığında onlara adeta bir yetişkinmiş gibi aşırı tepki gösterir ve kalplerini kırarsanız, onlar da sizden duygusal olarak uzaklaşırlar. İhtiyaçları olduğunda yanınıza bile yaklaşamazlar. Böylelikle babalar da çocukları nazarında kötü baba olmuş olurlar.
  • Çocuklarınıza fiziksel şiddet uygulayın. Çocuklara fiziksel şiddet uygulamak onlara yapılabilecek en büyük kötülüklerdendir. Fiziksel şiddet çocuklarda ciddi travmalara neden olabilir. Kötü baba olmak isteyen babalara tavsiyemiz çocuklarına fiziksel şiddet uygulamalarıdır.

Şunda şüphemiz yoktur ki, hiçbir baba kötü baba olmak istemez. Çocukları ile gerektiği şekilde ilgilenemeyen babalar her zaman vicdanının bir yerinde bu acıyı hissederler. Nasıl kötü baba olunur başlıklı yazımız aslında iyi baba olma yöntemlerini tersten anlatan bir yazıdır. İyi baba olma veya kötü baba olma konusundaki tercih kişinin kendisine kalmıştır.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap