Yaşam

ÖĞRETMENİN HAKKI ÖDENMEZ

 

 

Maltepe Güzin Dinçkök İlköğretim Okulu 2. sınıf öğrencisi görme engelli Muhammed Salih Efe’nin öğretmeni Fatma Turan, öğrencisine yardımcı olmak amacıyla Braille Alfabesi öğrenmeye karar verdi.

Daha önce bu konuda bir eğitim almadığını anlatan Fatma Turan, ’’Ama geçen sene böyle bir durumla karşılaştım. Gönüllü olarak Muhammed’i sınıfıma aldım. Bilmediğimi sordum. Parıltı Derneği’nden de çok yardımcı oldular. Ben önce harflerin kabarık olduğunu, şöyle elimi gezdirince okuyabileceğimi düşünüyordum, ancak bambaşka bir şeyle karşılaştım. Hiç böyle bir şey görmemiştim. O kadar yıl sonra yeni bir alfabe öğrendim. Her şeyimiz bu altı noktayla ilgili. Şimdi Muhammed okuyor. Daha rahat, daha mutluyuz çünkü birçok şey öğrendik’’ diye konuştu.

Muhammed’in diğer derslerinin de iyi olduğunu belirten Fatma Turan, geçen yıl sonunda yapılan okuma bayramında küçük öğrencisinin şiir okuduğunu anlattı. Turan, Muhammed’in diğer çocuklarla da çok güzel kaynaştığını ifade ederek, ’’Çocuklar onu kabul etti, sahip çıktılar, yardımcı oluyorlar’’ dedi.

ÖĞRENCİNİN ANNESİ
Muhammed Salih Efe’nin annesi Emine Efe de, erken doğum sebebiyle gözleri görmeyen oğlunun başarılı olacağına inandığı için ’’özel eğitim verilen okula göndermediğini’’ söyledi.

Emine Efe, ’’Öğretmenimizin fedakarlığı harika bir şey. Onu yere göğe sığdıramıyorum. Bir ödül verilmesi gerekiyorsa, önce Fatma Turan öğretmenimize verilmesi gerekir. Fatma Hanım kabartma yazıyı öğrendi. Muhammed’in eğitimini geliştirmek için beni sürekli kamçılayan da Fatma Hanımdır. Onun desteğiyle Muhammed çok iyi. Özel eğitim kurumlarında okuyan üst sınıflardaki çocuklardan daha iyi durumda’’ diye konuştu.

Okulundan ve öğretmeninden çok memnun olduğunu ifade eden Muhammed Salih Efe de, büyüyünce ’’suda yüzdüğü için’’ hayran olduğu gemilerin kaptanı olmak istediğini belirtti.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap