Eğitimle İlgili Yazılar Editörün Seçtikleri

Okulda Mobil Cihazların Kullanımı

Okulda cep telefonu ve tablet kullanımı çoğu okul yöneticisi ve öğretmen tarafından eğitim öğretim için bir tehdit olarak algılanırken öte yandan giderek yaygın biçimde eğitim amaçlı kullanılmaktadır. Eğitim ve bilim dünyası, belki de mobil cihazların kullanılmaya başlamasıyla matbaanın keşfinden sonra en büyük değişimi yaşamaktadır. Bu tartışma yalnızca ülkemizin değil tüm dünyanın gündemini meşgul etmektedir.

Her iki bakış açısına göre de “okulda mobil cihazların kullanılması” konusu ele alındığında öncelikle “Eğitimciler neden mobil cihazların kullanımına karşı?” sorusuna daha sonra da “Okulda mobil cihazlardan nasıl yararlanılabilir?” sorusuna cevap aramak gerekir.

Eğitimciler neden mobil cihazların kullanımına karşı?

Okullar eğitimin temel kurumlarıdır. 20. yüzyılın başlarında Osmanlının Maarif Nazırı olan Emrullah Efendinin “Şu okullar olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdim.” sözü bu durumu net bir şekilde ifade eden meşhur bir sözdür. Okullarda yürütülen eğitim ve öğretim etkinlikleri de öğretmenler ve yöneticiler üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle yönetici ve öğretmenlerin taraftar olmadığı bir yeniliğin okullarda yer alması mümkün değildir. Bunun sonucu olarak uzun yıllar boyunca çok büyük paralar harcanarak yapılmaya çalışılan bilişim projeleri başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Hatta bazı uç örneklerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere dağıtılan tabletlerin getirilmesi okullar tarafından yasaklanmıştır. Peki neden?

Nedenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Öğretmen odaklı bir eğitim geleneğine sahibiz. Mobil cihazlar bu odağı değiştiriyor.
 2. Öğrencilerin bu cihazları yanlış kullanımları sonucu oluşan sorunlar okulları “YASAK” demeye sevk ediyor.
 3. Toplum olarak okuma alışkanlığımız ve öğrenme kültürümüz yetersiz olduğundan mobil cihazları öğrenme amaçlı kullanılabileceğinin farkında değiliz.
 4. Öğrenmeye ve ders çalışmaya bakışımız halen standart sınavlar ve testlere bağımlı.

Elbette daha pek çok neden var. Ama belki de en öncelikli olanı “okulda mobil cihazlar”ın eğitim için bir fırsat değil tehdit olarak algılanması. Bu tehdide karşı alınan önlemler ise yarayı onarmadığı gibi kangren haline getirmektedir. Altta yatan nedenleri ve çağın gereklerini göz ardı eden çözümler kısa vadede çözüm gibi görünse de uzun dönemde daha büyük sorunlara neden olmaktadır.

Peki, bunun tersi mümkün mü? Okulda taşınabilir cihazlar nasıl bir fırsat olabilir?

Peter Senge’in dediği gibi bugünün problemleri dünün çözümlerinden kaynaklanmaktadır ve kolay çözüm o soruna tekrar götürür. Tüm dünyada bu gerçeğin farkında olan çok sayıda eğitimci yasaklamak yerine okulda mobil cihazların kullanımı konusunda giderek yaygınlaşan “Kendi cihazını getir.” (Bring Your Own Device – BYOD) akımına dâhil olmaktadır.

Okulda mobil cihazları kullanmanın avantajları nelerdir?

 1. Öğretmen odaklı değil öğrenci odaklı bir öğrenme ortamı sağlar.
 2. Öğrencilere sınırsız bilgiye ulaşma ve araştırma imkânı sağlar.
 3. Okulda mobil cihazları öğrenme amaçlı kullanmayı öğrenen öğrenciler okul dışında da bu amaçla kullanmaya devam edebilir.
 4. Öğrenciler teknolojiyi ve mobil cihazları kullanmayı seviyor. Bu sevgi onları öğrenme etkinliklerine daha fazla katabilir. Ancak bunun için öğretim etkinliklerinin bu cihazları dâhil edecek biçimde planlanması şarttır.
 5. Bazı mobil uygulamalar aracılığıyla öğretmenler öğrencilerini ve ailelerini eskiden olduğundan çok daha fazla kontrol ve motive edebilir.

Çoğu kişinin üzerinde hemfikir olduğu bir konu otomobilin en iyisi ve asfaltın en iyisini Almanların yaptığıdır. Belki de bunun arkasında Almanların yollardaki hız limiti konusunda getirdikleri çözüm yatmaktadır. Yollarda arabaların hızlı gitmesini engelleyemeyen Alman yöneticilerin “O zaman yolları kaliteli hale getirelim ki kazalar azalsın.” yaklaşımı bir soruna nasıl kalıcı çözüm üretilebileceğini göstermektedir.

Arabaları yavaşlatamıyorsak yolları iyileştirelim. Okulda telefon avcılığıyla harcadığımız zamanı onları eğitime entegre etmek için harcasak eminim çok daha kalıcı ve faydalı bir çözüm üretmiş oluruz.

Yazdır

Yazar hakkında

Mehmet Nuri Öztürk

3 yorumlar

 • İşte asıl mesele de burada . Peki bu eğitime çocukları entegre etme işi nasıl olacak?

 • Okulda mobil araç kullanımı nasıl olacak?Bu konuda somut örnekler istiyoruz Mehmet Bey.

 • Öğrencilerin önüne yasak meyveyi koyup da bunun tadına bakma demek gibi bir şey bence

Yorum yap