Roman Yorum-Özet

SEFİLE-HALİT ZİYA UŞAKLIGİL

 

 

sefile

sefile

Halit Ziya Uşaklıgil, Sefile isimli romanında yine karmaşık gönül ilişkileri ve mahvolan hayatları görmekteyiz.

Eserimizin başkahramanı İhsan, iki genç kız ile gönül ilişkisi yaşayan bir delikanlıdır. Mihriban Hanım ve kızı İkbal geçimini fuhuş yaparak kazanmakta olan insanlardır. İhsan Mihriban Hanım’ın kızı İkbal’i görür ve çok beğenir, İkbal’e evlenme teklif eder.

Ancak İhsan’ın annesi bu evliliğe rıza göstermez çünkü Mihriban Hanım ve kızı İkbal’in geçimlerini fuhuş yaparak sağladıklarını bilmektedir. Bu durumu oğlu İhsan’a anlatır ancak İhsan başta bu durumu kabullenmek istemez. İkbal ise sevdiği erkekle evlenememenin verdiği üzüntü ve İhsan’ın Mazlume’ye olan ilgisinden dolayı hastalanarak ölür.

Mihriban Hanım, bir gün cami önünde dilenmekte olan Mazlume’yi görür. Mazlume, tek odalı bir evde babasının ölümünden sonra annesi ile birlikte yaşamaya çalışan genç ve güzel bir kızdır. Babasının ölümünden sonra zorlaşan hayatı annesi de öldükten sonra çekilmez bir hale dönüşmüştür.

Mihriban Hanım, Mazlume’yi görünce hemen şeytani bir plan yapar; Mazlume’yi kendileri ile birlikte kalması için evlerine davet eder. Mihriban Hanım, Mazlume’nin de fuhuş yaparak kendisine yardımcı olmasını ve para kazanmasını ister.

Mazlume ana kızın fuhuş yaparak geçimlerini sağladıklarını görünce onlardan kaçıp kurtulmayı düşünür. Bu arada onların vasıtası ile de İhsan ile tanışma imkanı bulmuştur. İhsan ve Mazlume bir birlerine aşık olurlar. Zaten bu olayı gören ikbal de hastalanarak ölmüştür.

İhsan için bütün terslikler üst üste gelmektedir. Bir taraftan İkbal ölmüş; bir taraftan da annesi ölmüştür. Tüm bu olaylar olurken bir de Mazlume’nin hamile kalması İhsan’ı iyice zorlamıştır. İhsan olanların yegane müsebbibinin kendisi olduğunu düşünerek çok yıpranmış içkiye bile başlamıştır.

Mazlume hamile olduğunu ve İhsan ile evlenmek istediğini söylemiştir. İhsan ise ‘’Çocuğun benden olduğunu nereden bileyim? Sonuçta fuhuş yapılan bir evde kaldın.’’ Diyerek Mazlume’nin evlenme talebine olumlu cevap vermemiştir.

İffetli bir kadın olduğunu İhsan’a inandıramayan Mazlume bilerek fuhuş bataklığına sürüklenir. Daha sonra karnındaki çocuğunu da kaybeden Mazlume tüm bu olanların müsebbibi olarak gördüğü İhsan’ı öldürür.

Sefile isimli romanda yazar Halit Ziya Uşaklıgil toplumsal yozlaşmalara gayet etkileyici bir şekilde dikkat çekmiştir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap