Roman Yorum-Özet

ŞİMDİKİ ÇOCUKLAR HARİKA-AZİZ NESİN

Şimdiki Çocuklar Harika İsimli Kitabın Değerlendirilmesi

Aziz Nesin’in Şimdiki Çocuklar Harika isimli kitabında iki arkadaşın birbirlerine göndermiş oldukları mektuplardan oluşan olaylar zincirini görmekteyiz. Çocuklardan birisi babasının  işi dolayısıyla Ankara’ya taşınmak zorunda kalan Zeynep, diğer çocuk ise İstanbul’da öğrenimine devam eden Ahmet’tir.

Bu iki arkadaş mektuplaşmak üzere birbirlerine söz vermişler ve bu sözlerini de yerine getirmişlerdir. Mektupları günlük hayattan kesitler içermektedir. Kimi zaman komik, kimi zaman ise trajik toplumsal vakalar nazara verilmiştir.

Mektuplardan birisinde Ahmet’in okuluna müfettiş gelmiş, öğretmenleri müfettiş gelmeden müfettişin soracağı soruların cevaplarını Ahmet’e ezberletmişler, Ahmet soruların cevaplarını karıştırınca tam bir “Hababam Sınıfı” manzarası yani komik durumlar yaşanmıştır.

Zeynep ise arkadaşlarıyla tartışma esnasında, tüm babaların eğitim hayatlarında birinci oldukları yalanını attıklarını fark ettiğini anlatmıştır.

Bir diğer mektupta Ahmet öğretmeninin bir yarışmada kendisine şiir okutturduğunu ve bu şiir okuma faaliyetinin fiyasko ile sonuçlandığını anlatmıştır.

Zeynep bir başka mektubunda babasının sürekli olarak patronun arkasından konuşmasına rağmen, ablasını patronun oğlu ile evlendirdiğinden bahseder. Kardeşi Mehmet’in bu durumu doğru bulmadığını ve sorguladığını, hatta bu duruma tepkisini kendi yöntemleri ile gösterdiğini anlatmaktadır.

Ahmet bir başka mektubunda insanların fedakarlık kavramını yanlış algıladığından bu yanlış algılama sebebiyle bazı ilginç durumların ortaya çıktığından bahsetmiştir.

Zeynep bir başka mektubunda arkadaşları ile yaşamış oldukları bir tartışmadan bahseder. Başka bir konu olarak da öğretmenlerinin yazılıları tesadüf eseri okumadıklarını fark ettiklerini anlatmıştır.

Ahmet sınıflarında vicdan azabı konusunun işlendiğini anlatmış, ders sonunda insanların kendi vicdanlarını bir kenara koyarak hep başkalarının vicdanlı olmaları gerektiğini düşündüklerini  öğrendiğini anlatmıştır.

Zeynep başka bir mektupta erkek delisi bir babanın sekiz çocuğundan birisi olan Hikmet’in hikayesini anlatmış, toplumumuzda erkek çocuklarına verilen değeri ve kız çocuklarına gösterilen yanlış tutumu gözler önüne sermiştir. Ayrıca kendisini israf konusunda sürekli olarak uyaran ailesinin yılbaşında yapmış olduğu israftan bahsetmiştir.

Ahmet bir başka mektubunda aile büyüklerinin küçük kardeşi Fatoş’un yanında bazı sakıncalı sözler kullandıklarını ve Fatoş’un bu kelimeleri misafirlerin yanında kullanmasından dolayı mahcup duruma düştüklerini anlatmıştır.

DEĞERLENDİRME: Aziz Nesin, Şimdiki Çocuklar Harika isimli eserinde iki çocuğun hayali mektuplaşmaları vesilesiyle aslında toplumumuzdaki aksayan yönleri çocukların gözünden anlatmaya çalışmıştır. Toplumsal yaşantımızdaki yanlış davranış kalıplarının insanları zaman zaman gülümsettiğini, zaman zaman da mahcubiyet yaşattığını anlatmaya çalıştığı eğitsel yanı ağır basan bir eserdir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap