Roman Yorum-Özet

UÇURTMA AVCISI- KHALED HOSSEİNİ

Uçurtma Avcısı Romanının Değerlendirilmesi

Khaled Hosseini’nin Uçurtma Avcısı isimli bu eserinde Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgal etmesinden sonra yaşanan dramlardan sadece birisini görmekteyiz.

Emir ve Hasan o bölgede birlikte büyün iki arkadaştır. Emir’in babası bölgede saygın ve yardımsever bir beyefendi, Hasan’ın babası ise Emir’in babası yanında çalışan bir işçidir.

Hasan ve Emir başlarını belaya sokacak bir olay yaşarlar. Afganistan’da her yıl düzenlenmekte olan uçurtma festivalinde yarışmalar yapılmaktadır. Bu yarışmada kalan iki uçurtmadan birisini Emir için almaya çalışan  Hasan  sokakta yaşayan çocuklarla kavga eder. Hasan,   kendisini öne atarak Emir’i kurtarmak ister ancak Emir Hasan’a yardımcı olmak yerine oradan kaçar ve Hasan’ı kaderine terk eder. Hasan hayatında unutamayacağı bir dayak yer ve aynı zamanda bu yaramaz delikanlılar Hasan’a tecavüz ederler. Emir ise bu olayı sadece uzaktan seyretmekle yetinir.

Emir, yaşamış oldukları bu olaydan dolayı utanç duymaktadır. Hasan’ı her gün görmek ve aynı utancı defalarca yaşamak istemediği için Hasan’a bir tuzak kurarak onu suçlu gibi göstermeye çalışır. Böylelikle Hasan’ın babasının işten ayrılacağını ve Hasan’ı da bir daha görmeyeceğini düşünmektedir. Hasan’ın babası bu utançla daha fazla yaşayamayacaklarını düşünerek Hasan’ı alıp oradan uzaklaşır.

Bu sırada Emir’in babasının işleri bozulur ve Amerika’ya göç etmek zorunda kalırlar. Fakat Emir, yeni hayatında da yaşamış olduğu utanç ve pişmanlık duygusundan kurtulamaz.

Aradan çok uzun zaman geçtikten sonra Emir ve Hasan büyüyüp delikanlı olmuşlardır. Emir’e Afganistan’dan bir telefon gelir ve bu telefonda Hasan’ın babasının tehlikede olduğu ve yardıma ihtiyacı olduğu belirtilmektedir.

Bu olay Emir için vicdanını rahatlatma fırsatı bulduğu bir olaydır. Emir Amerika’daki hayatını bırakarak Afganistan’a döner. Döndüğünde her şeyin tahmin ettiğinden daha kötü olduğunu görür. Arkadaşı Hasan ölmüştür ve ölen arkadaşının da bir oğlu vardır.

Emir, bir yol ayrımındadır. Ya yıllar önce yaptığı gibi yine kaçacak ve kendisine güvenen insanları yüzüstü bırakacaktır, ya da bu kez nefsine karşı koyup arkadaşı Hasan’ın oğlunu kurtaracaktır.

DEĞERLENDİRME: Khaled Hosseini’nin Uçurtma Avcısı isimli eserinde vefa duygusunun önemini ortaya koymuş, dostluk arkadaşlık değerlerinin insanlar için ne kadar  vazgeçilmez olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap