Roman Yorum-Özet

YORGUN SAVAŞÇI-KEMAL TAHİR

YORGUN SAVAŞÇI ROMAN ÖZETİ

Kemal Tahir’in Yorgun Savaşçı isimli romanı tarihi ve gerçekçi bir romandır. Birinci Dünya Savaşı esnasında cepheden dönen bir yüzbaşının Anadolu’da yaşadığı olaylar anlatılmaktadır.

Eserimizin başkahramanı Cemil Topçu adındaki yüzbaşıdır. Yüzbaşı Cemil cepheden dönerek İstanbul’a gelmiş, teyzesinin evine yerleşmiş ve orada yaşamaya başlamıştır. Bu arada Cemil ile teyzesinin kızı Neriman arasında duygusal bir ilişki başlamıştır.

Neriman’ın kocası savaşta şehit düşmüş ve çocukları yetim kalmıştır. Cemil Topçu geldikten sonra Neriman’a ilgi duymuş ve onunla evlenme planları yapmaya başlamıştır.

Cemil Topçu eski bir İttihat ve Terakkicidir ve onlarla görüşmeye devam etmektedir. Bir gün Neriman dışarıyı seyrederken bir adamın polislerden kaçmakta olduğunu görerek Cemil’e haber verir.

Cemil polislerden kaçan kişinin tanıdık İttihatçı bir arkadaşı olduğunu fark eder ve adama kapıyı açarak adamı içeri almak ister. Ancak Neriman Cemil’in kapıyı açarak adamı içeri almasına izin vermez. İçeri giremeyen adam Cemil’in kapısının önünde intihar ederek canına kıyar.

Bu olaydan sonra Cemil eski İttihatçı arkadaşlarına ulaşmaya çalışır. İlk olarak Patriyot isimli arkadaşına ulaşır. Patriyot da aranan İttihatçılardan olduğu için kaçmaya çalışır. Cemil ise bu kaçma işleminde arkadaşına yardımcı olmak ister ve Neriman’ı da kendisine yardımcı olması için ikna etmeye çalışır.

Neriman terzi kadının evine gidecek ve orada kadın kılığına girmiş olan Patriyot ile dışarı çıkacaktır. Plan kusursuz işlemekteyken mahalle bakkalı durumdan şüphelenerek Neriman’ın peçesini açtırmaya çalışır. Neriman’ın bağırması üzerine Cemil gelerek mahalle bakkalını dayaktan geçirir.

Bakkalın şikayeti ile Cemil her yerde aranmaya başlanır ve Cemil, Doktor Münir Bey’in evinde saklanmaya başlar. Ancak Cemil Neriman ile nişanlanacağı için dışarı çıkması gerekmektedir. Hazırlıklar yapıldıktan sonra Doktor Münir Bey’in evinde nikah yapılmasına karar verilir. Nikah esnasında doktorun evine baskın yapılır ve herkes yakalanır. Cemil tekrar geldiğinde evde kimseyi bulamaz.

Cemil eskiden tanıdığı bir arkadaşının evinde kalmaya başlar; ancak daha sonra orada da izine ulaşılır ve Cemil oradan da ayrılmak zorunda kalır. Dayı Maksut Cemil’e bir yer ayarlar. Bandırma’ya gitmesi orada komutan Bekir Sami’yi bulması söylenir. Burada Bekir Sami’yi bulan Cemil halkın Milli Mücadeleye karşı olduğunu ve padişahın emirlerini beklediğini Bekir Sami’den öğrenir.

Buradan sonraki durakları Mustafa Kemal’in emriyle Bursa’ya gitmektir. Yüzbaşı Cemil, Çerkez Ethem ile tanışarak birlikte halkı organize etmeye çalışır. Halkı örgütlemek için çalışırken bir taraftan da Anadolu’nun çeşitli bölgelerindeki isyanlarla uğraşmak zorunda kalırlar.

YORUM
Kemal Tahir
’in Yorgun Savaşçı isimli eserinde Anadolu halkının Milli Mücadele için örgütlenmesi, halkın bilinçlendirilmesi için yapılan çalışmalar  ve milli mücadelenin zorlukları anlatılmaya çalışılmıştır.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap