Roman Yorum-Özet

YÜREĞİM SENİ ÇOK SEVDİ-CANAN TAN

 

Yüreğim Seni Çok Sevdi, Yazar Canan Tan’ın en beğenilen eserlerindendir. Kitapta Aslı ve Murat arasındaki fırtınalı aşk hikayesi anlatılmaktadır.

Aslı İTÜ’ de işletme okumakta olan bir üniversite öğrencisidir. Kendisi gibi üniversite öğrencisi olan Murat ile tanışır. Murat varlıklı bir aileden gelmektedir. Murat’ın zengin bir aileden gelmekte olması Aslı’nın başlangıçta onun hakkında olumsuz düşünmesine sebep olur.

Murat, Aslı’ya ilk görüşte çarpılmıştır. Murat bundan sonra sürekli olarak Aslı’yı etkilemenin yollarını araştırır ve en sonunda Aslı’nın gönlünü kazanır. Artık Aslı da Murat hakkında iyi duygular beslemektedir.

Bir zaman sonra Murat Aslı’yı Bursa’daki ailesi ile tanıştırmaya götürür. Murat’ın ailesi oldukça geleneklerine bağlı bir ailedir. Onların gözündeki gelin adayı çalışmayan, evinde oturan bir kızdır. Aslı gibi okumuş entelektüel bir kızı gelin olarak istemezler. Aslı ile Murat’ın ilişkileri bundan sonra zorlaşmaya başlar.

Aslı bu durumun daha da büyümemesi için eğitim bahanesi ile Amerika’ya gider. Amacı burada kendisi için yeni bir hayat inşa etmektir. Murat ise buradaki günlerini Aslı’yı özleyerek ve evlilikleri konusunda ailesini ikna etmek için mücadele ederek geçirir. Ancak ailesini ikna konusunda pek başarılı olamaz.

Bu arada Aslı, Türkiye ile bağlarını da koparmaz. Murat hakkında da sürekli malumat edinir. Murat’ın babası ölmüş, annesi ise Murat’ı kendi isteklerine uygun bir kız ile evlenmesi konusunda sıkıştırmaktadır.

Aslı, Türkiye’ye döner ve Murat ile karşılaşır. Murat, Aslı ile evlenmek konusunda kararlıdır. Bu isteğini tekrar Aslı’ya söyler. Murat ile olan ilişkilerinin gelecekte sıkıntılara sebebiyet vereceğini düşünen Aslı, Murat’ın ısrarından kurtulmak için ona evlendiği yalanın söyler. Bu cevabı alan Murat adeta yıkılır.

Amerika’ya tekrar dönen Aslı, Amerikalı bir kişi ile evlenir ancak bu evlilikte aradığı mutluluğu bulamayan Aslı, Amerikalı gençten ayrılarak tekrar yurda döner.

Aslı, Türkiye’ye döndüğünde bir tesadüf eseri Murat ile karşılaşır ve iki eski arkadaş birbirlerine hal hatır sorarlar. Murat, mutlu olduğundan bahseder. Murat’ın bir de kızı olmuştur ve adını da Aslı koymuştur. Murat kızını Aslı’m diye sevmektedir. Aslı tüm bu olanları öğrenince çok üzülür.

DEĞERLENDİRME: Yazar Canan Tan’ın Yüreğim Seni Çok Sevdi isimli bu romantik eseri aşk ve sevgi temalarını bize göre anlattığı için çok etkileyici bir eser olmuş. Aşk romanlarını sevenler için elinizden düşüremeyeceğiniz bir kitaptır diyebiliriz.

 

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap