Genel Yaşam

8 MART DÜNYA ERKEKLER GÜNÜ

8 MART DÜNYA ERKEKLER GÜNÜ

Dünya üzerinde çeşitli özel günler kutlanmaktadır. Bunlardan Birisi de ‘’Dünya Kadınlar Günü’’ dür.

Özel günlerin tarihi bir alt yapısı olduğu doğrudur ve böyle günlere bir gereksinim de olmuştur. Fakat özel günler aynı zaman da bir eksikliğin bir kıymet bilmezliğin itirafı da olabilir.

Genelde erkeklerin egemen olduğu bir dünyada yaşamaktayız. Yaratılış icabı erkekler kadınlardan bir tık güçlü yaratılmışlar ve maalesef bu güç kadınlara şiddet olarak da kullanılabilmektedir.

İnsanoğlu pek çok konuda aldandığı gibi maalesef bir elmanın yarısı misali kendisinin tamamlayıcısı olarak yaratılan eşine de gerektiği gibi davranmamakta ve bu dünyayı erkekler olarak hem kendisine hem de kadınına zindan etmektedir.

 “Sizi bir tek nefisten yaratan, onunla huzur bulsun diye eşini de ondan var eden O’dur.”  (Araf sûresi, 189) Ayeti Kerimede de açıkça görüldüğü gibi Rabbimiz eşleri birbirleri ile huzur bulsunlar diye yaratmıştır.  Ailenin ve toplumların huzura kavuşması için en başta kadınlarımızın huzur bulması gerekmektedir.

Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlarımızın kıymetini bilmek ve onları küçük bir hediye ile olsa bile hatırlamak, onların yaşamımızdaki katkıları içinkendilerine teşekkür etmek güzel davranışlardır.

Ancak sadece  kadınlar gününde değil; yılın tüm günlerinde kadınlarımızı hatırlamak demek; aslında çocuklarımızı hatırlamak ve aynı zamanda erkekleri hatırlamaktır. Çünkü mutlu kadın; mutlu çocuk, mutlu kadın mutlu erkek, mutlu kadın mutlu ailedir kısaca mutlu kadın mutlu toplumdur.

Tüm bu sebeplerden dolayı kadınlarımız her türlü güzel davranışı ve güzel sözü hak etmektedir.

Erkeklerin mutluluğunun kadının mutluluğundan geçtiğini anlayan erkekler için; Dünya Kadınlar Günü’ne dolaylı yoldan Dünya Erkekler Günü desek galiba yanlış söylemiş olmayız.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap