Genel Editörün Seçtikleri Yaşam

ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GELİŞİMİ

Öncelikle şunu söyleyerek başlamak isterim.Araştırmalara göre bir çocuğun özgüven gelişimi 10 yaşına kadar sürmekteymiş.Düşünsenize yeni bir ben, yeni bir kimlik inşa edeceksiniz ve önünüzde sadece 10 seneniz var.Uzun gibi görünen aslında göz açıp kapayıncaya kadar geçecek kadar kısa bir zaman dilimi.
Bize göre gayet normal anlamlar içeren bir kelime ya da acelece davranışla karşıladığımız bir tepki durumu çocuğun özgüveninin temellerini atarken kocaman bir tuğla gibi önüne set çekebilir.
Zordur anne-baba olmak.Kuralları vardır, sınırları vardır.Hatta öyle ki çocuğun özgüveninin oluşmasında anne babanın özgüven düzeyi önemli yer tutar.Onların özgüven düzeyi çocuklarının özgüven sorunlarına verdikleri tepkiyi belirler.Anne babalar eğer ki kendi yeteneklerinden kuşkuluysa çocuklarından aşırı isteklerde bulunabilir, onlara karşı aşırı korumacı bir tavır sergileyebilirler.Bu yüzden öncelikle anne-babanın bilinçlenmesi gerekir.Yaşadığımız dünyada artık her yeni olay ve durum çocuklarımızı geleceğe daha donanım sahibi olarak hazırlamamız gerektiğini bize sıklıkla hatırlatıyor.Anne babaların çocuklarının yaşam boyu ihtiyacı olacak gücü onlara kazandırması lazım ki zorluklarla karşılaştığında vereceği tepkiyi çocukları bilebilsin.
Okullarda öğrenme zorluğu yaşayan bir çocuğun aslında temel sıkıntısı özgüven eksikliğidir.Bunun temelinde ise çocuğunun eğitimdeki performansı konusunda baskı yapan anne babaların farkında olmadan çocuğunun özgüvenini zedelemesi yatmaktadır.Bu da çocuğun ileriki zamanlarda bir olay karşısında adım atarken tedirginliğe kapılmasına önayak olur.
Peki ne yapmalıyız?
•Sevdiğimizi belli etmeliyiz.
•Çocuğumuzu ilgisi ve yeteneği doğrultusunda farklı kurslara yönlendirmeliyiz.
•Eğer ki çocuğumuz bir olay ya da durum karşısında başarısız olmuşsa ona karşı gayet anlayışlı bir tavır sergilemeliyiz.
•Mutlaka ama mutlaka çabalarını övmeli,başarılarını fark etmeli ve de istekli olduğu bir durumda onu desteklemeliyiz.
•Onlara balık yemeyi değil balık tutmayı öğretmeliyiz.Yani karşılaştıkları sorunlarla nasıl başa çıkacaklarını ve hangi yollarla sorunlarını çözebileceklerini öğretmeliyiz.
•Şu nokta çok değerlidir.Onları sakın kıyaslamayın.Bu kıyas onların hayatları boyunca önlerine çıkıp başarılarının önünde büyük bir set oluşturacaktır.
•Dinleyin.Karşınızdaki çocuk kaç yaşında olursa olsun mutlaka dinleyin.Gözlerine bakarak onları dikkatle dinlediğiniz hissini yaşatın.
!!Son olarak ki bence bu içlerinde en önemlisi.Çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini ne kadar önemserseniz o da sizin sözlerinizi o denli önemseyecektir.Özetle ne görmek istiyorsanız siz de öyle davranın.

Yazdır

Yazar hakkında

Aslı Cansız

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni

Yorum yap