Genel Yaşam

MOTİVASYON VE BAŞARI  TEKNİKLERİ

Başarılı olmak için motivasyon çok önemlidir, motivasyon ve başarı ikiz kardeştir desek yalan olmaz.  Motive olabilmek için anne baba veya çevremizdeki insanlar  gibi  dış motive ediciler aramamalıyız, kendi kendimizi de motive etmenin yöntemlerini bulmalıyız. Sizler için motivasyon ve başarı tekniklerini araştırdık. Motivasyon ve başarı konusunda neler yapmalıyız;

 • GÜNE İYİ BAŞLAYIN: Nasıl başlarsanız öyle devam eder diye bir söz vardır; güne iyi başlarsanız gün boyu iyi bir şekilde devam ettiğini göreceksiniz. Güne iyi başlamak için kendinizi her durumda en iyi şekilde hayal etmeniz iyi bir yöntemdir. Yani kendinizi komşularıyla, arkadaşlarıyla tüm insanlarla iyi geçinen uyumlu bir insan olarak hayal etmeniz gerçek hayatta da iyimser bir tavır sergilemenize yarayacaktır. Sabah evinizin kapısını açarken kısa bir hayal kurduktan sonra hayata başlamayı deneyin.
 • AMAÇLARINIZI YAZIN: Gelecekte yapmak istediğiniz şeyleri , yaşamak istediğiniz mekanı veya şehri ve sahip olmak istediğiniz şeylerin bir listesini yapmanız hedeflerinize odaklanmanızda  çok etkili bir yöntemdir.
 • GELECEĞİNİZİ GÖZÜNÜZDE CANLANDIRIN: Einstein bir sözü vardır ‘Hayal gücü bilgiden daha önemlidir’ diye. Gözlerinizi kapatın ve gelecekte neler yapmak istediğinizi, nasıl bir yaşam sürmek istediğinizi kısacası tüm isteklerinizi hayalinizde canlandırın. Hayaller gerçeklerin tohumlarıdır.
 • BÜYÜK DÜŞÜNÜN: Gelecekle ilgili büyük hedefler belirlemeniz büyük düşünmenizi ve küçük başarısızlıklara katlanmanızı sağlayacaktır.

 • MOTİVE EDİCİ SÖZLERİ PANONUZA ASIN: Hedeflerinize odaklanmanız için sizi motive edecek sözleri, sembolleri gözünüzün önünden ayırmayın.
 • BAŞKALARININ MOTİVASYONUNA KATKIDA BULUNUN: Öğrenmenin en iyi yollarından birisi de başkalarına bir şeyler öğretmektir. Başkalarını motive ederken aslında kendinizi motive ettiğinizi unutmayın.
 • BAŞARILI İNSANLARI MODELLEYİN: Başka insanları modellemek insanoğlunun yaratılışında vardır. Sizin sevip saydığınız kendisi gibi olmak istediğiniz insanları modellemeniz çok fazla zaman tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.
 • YÜRÜYÜŞ YAPIN: Yürüyüş yapmanın insanlar için sayılamayacak oranda faydası vardır. Özellikle zihinsel faaliyetlerde çok etkisinin olduğunu okumaktayız. Eski çağlarda bazı filozofların öğrencilerine derslerini yürüyerek anlattığını biliyoruz.
 • BAŞARI HİKAYELERİ OKUYUN: Sıradan insanların sıra dışı hikayelerini anlatan biyografi ve otobiyografi kitaplarını okumak motivasyon adına çok faydalıdır.
 • DOĞRU KELİMELER KULLANIN: Günlük hayatımızda kullandığımız kelimeler bizler için çok önemlidir. Genelde olumlu ve iyimser cümleler kullanmak, prensip olarak karamsar ifadelerden kaçınmak hedeflerimize ulaşmada çok etkilidir.
 • İÇ KONUŞMALARINIZA DİKKAT EDİN: Çocukluğumuzdan gelen veya çevremizden duymuş olduğumuz olumsuz sözler sürekli olarak bizleri sabote edebilir. Bu durumun farkında olun ve sürekli olarak başarılı olacağınıza dair iç konuşma cümlelerini tekrar edin.
Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap