Genel Editörün Seçtikleri

ZENGİNLER NEDEN ZENGİNDİR

 

Zengin olmak pek çok insanın hayalidir. Bol para sahibi olmak, gezip görmek dünya nimetlerinden fazlasıyla yararlanmak tüm insanlar için motivasyon kaynağıdır.  Ancak şu var ki zengin olma hayali tek başına zengin olmamıza yetmiyor.

Çevremizde kimi insanlar paralarının hesabını bilmezken kimileri geçim derdiyle uğraşmak zorunda kalıyor. İnsanları gözlemlediğimizde bazı çelişkiler de gözümüze çarpıyor. İyi eğitimli, yerine göre akademik kariyer yapmış insanlar sadece maaşa talim ederken, eğitim almamış belki de ilkokul mezunu insanlar paralarının hesabını bilmiyor. O zaman da şu soruyu sormak bizim için zaruret haline geliyor: ‘’Acaba zengin insanlar  nasıl düşünüyor,  neyi doğru yapıyor?’’ Bu sorunun cevabını sizler için derlemeye çalıştık. İşte sizlere zengin insanların düşünce kalıpları;

  • Para ile ilgili olumlu bir bakış açısı: Pek çok insan paranın tüm kötülüklerin kaynağı olduğunu düşünür ve geçimini sağlayacak bir miktarın kendisi için yeterli olduğunu düşünür. Bu yanlış inanışın değiştirilmesi ve paranın iyi ellerde çok faydalı olabileceği inancının benimsenmesi gerekir. Zenginlik için en önemli faktör doğru düşünce kalıbıdır.
  • Para kazanma isteğinin maksimum seviyede olması: Pek çok insan para kazanma isteğine sahiptir ancak bizleri para kazanmaya yönlendiren bu isteğin şiddetidir. Para kazanma arzumuz ne kadar yoğun olursa paraya kavuşmamız da o oranda olası olacaktır.
  • Enerjik bir beden dili: Para kazanmak için istek önemli bir faktör ise de bir diğer etken insanların para kazanacaklarına olan inançlarının beden dillerine yansımasıdır. Paranın parayı çekmesi gibi enerji de enerjiyi çeker ve olumlu enerjisi beden diline yansıyan insanların para kazanma girişimleri diğer insanlara göre daha fazla başarıyla sonuçlanır.
  • Para kazanılacağına yönelik olumlu bir inanç geliştirme: Eşit şartlarda mücadele eden insanlardan para kazanacağına dönük olumlu inanç geliştirenlerin, olumsuz düşünenlere oranla daha başarılı oldukları gözlenmektedir.
  • Kazanacağımız parayla ilgili çıtanın yüksek tutulması: Ticaretle uğraşan insanların kendilerine belirlemiş oldukları üst limit oranında para kazanabildikleri, hayattan beklentilerini yükselten insanların kazançlarının da yüksek olduğu dolayısıyla kendimize yüksek hedefler koymanın para kazanmada önemli bir faktör olduğu belirtilmektedir. Yani parasal başarıda büyük düşünmek başat faktördür denilebilir.
  • Model insan gibi davranmak: Parasal başarı sağlayan insanları gözlemlediğimizde pek çok olumlu davranışa sahip olduklarını görebiliriz. Enerjik olmak, olumlu düşünmek, iyimser olmak, yardımsever olmak, kibar olmak, girişimci olmak gibi pek çok olumlu özellik insanların para kazanma mücadelesinde altın anahtarlardır.
  • İyi bir pazarlamacı gibi davranmak: Finansal başarı sağlayan insanların iyi bir pazarlamacı olduğu unutulmamalı. Para kazanma niyetinde olan insanların fiziksel ve psikolojik etkenleri göz ardı etmemesi ve özellikle fiziksel görünümlerine dikkat etmeleri gerekir. Ne de olsa devir ‘’Ye kürküm ye’’ devridir.
  • Odaklanma becerisinin geliştirilmesi: İnsan neye odaklanırsa o konuda düşünmeye başlar ve beynimiz sürekli o alandaki fırsatları kollar, diğer insanların göremediği pek çok fırsatı görür. Yırtıcı bir hayvanın avına odaklandığı gibi para kazanmaya odaklanan insanlar eninde sonunda parayı kazanırlar.
  • Hayal gücünü etkili kullanabilme becerisi geliştirmek: Zenginliği isteyen insanlar sürekli olarak kendilerini zengin olarak hayal ederler, kişilerin kendilerini zengin olarak hayal etmesi ve zenginliğin getirmiş olduğu fırsatları gözlerinde canlandırmaları çok önemli bir motivasyon kaynağıdır.

 

 

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap