Roman Yorum-Özet Editörün Seçtikleri

CEZMİ-NAMIK KEMAL

Cezmi Romanının Değerlendirilmesi

İranlılarla yapılan bir savaşta yer almış olan vatansever bir gencin başından geçen olayları anlatan Namık Kemal’in Cezmi isimli bu eseri ilk tarihi roman olma özelliğini taşımaktadır.

Olayın baş kahramanı Cezmi, şair ve sporcu bir gençtir. İranlılarla yapılmış olan bir savaşa katılmıştır. Zaman içinde Kırım Şehzadesi Adil Giray ile tanışmış ve arkadaş olmuşlardır.

Adil Giray, Çok yakışıklı ve kahraman bir gençtir. Bir baskında yakalanan Adil Giray saraya getirilir. İran Şah’ının karısı Şehriyar, Adil Giray’a aşık olmuştur. Adil Giray ise şahın kız kardeşi Perihan’a aşık olmuştur. Adil Giray’ın Perihan’a aşık olduğunu anlayan Şehriyar, Perihan ve Adil Giray’ı öldürmek için planlar yapar.

Adil Giray’ın esir düştüğünü öğrenen Cezmi, Adil Giray’ın yardımına koşar. Cezmi, uzun aramalar ve çabalar sonucu Adil Giray’ın yerini bulur ve Adil Giray’ın bulunduğu odaya girmeyi başarır.

Bundan sonra İran sarayından kaçmak ve İran’daki yönetimi yıkıp yerine kendileri geçmek için planlar yapmaya başlarlar.

Cezmi,  planlarını hayata geçirebilmek için Abbas isminde bir askeri kullanır.  Bu arada durmaksızın plan yapmakta olan Şehriyar’ın yapmış olduğu bütün planlar suya düşer ve planlarının bozulması kendisinin de ölümüne sebep olur.

Şehriyar’ın askerleri de boş durmazlar Perihan ve Adil Giray’ı öldürürler. Bu iki genç trajik bir şekilde ölmüşler ancak öldüklerinde bile ayrılmamışlar, aşkları kabirde bile devam etmiştir.

Cezmi, bir vefa borcu olarak çok sevdiği arkadaşı ve arkadaşının sevgilisini aynı mezara defnettikten sonra kılık değiştirerek İran’dan kaçmış ve vatanına geri dönmüştür.

DEĞERLENDİRME: Namık Kemal’in Cezmi isimli bu eseri tarihi vakaları aşk sosuyla çok güzel sergilemiş akıcı bir eserdir. Bu eser Türk edebiyatındaki ilk tarihi roman örneğidir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap