Genel

ÇOCUK DA YAPARIM KARİYER DE DİYENLERE

 

 

İlkokul mezunuydu, doktora yapacak

Kayseri’de küçük yaşta evlendirildiği için ilkokuldan sonra okuyamayan 3 çocuk annesi Ferziye Küçük, doktora yapmaya hazırlanıyor.

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Ferziye Küçük(52), doktoraya başvurmak için çalışıyor. Daha önce bir dershanede halkla ilişkiler sorumlusu olarak çalışan ve halen Mimarlık Fakültesi Kütüphanesinde işçi-öğrenci statüsüyle çalışmakta olan Küçük, şimdi doktora için gerekli olan yabancı dil seviyesine ulaşmak amacıyla evinde sınavlara çalışıyor.

Küçük, küçük yaşta evlendiği için ilkokuldan sonra okuyamadığını, ancak okuma azmini hiçbir zaman yitirmediğini, evlendikten 20 yıl sonra yeniden öğrencilik hayatına döndüğünü söyledi.

Doktora sınavlarına hazırlanan Ferziye Küçük, şunları anlattı:

“Çocukken çok okumak istememe rağmen ailem beni 15 yaşımdayken evlendirdi. Bu nedenle ilkokuldan sonra okuyamadım. Aileme de kızmıyorum, belki de o dönemin şartları öyle gerektiriyordu. Şimdi de çok mutlu bir evliliğim var. Ama evlendikten 20 yıl sonra yeniden okuma özlemiyle dışardan sınavlara girerek ortaokulu bitirdim. Daha sonra liseyi de dışardan okuduktan sonra 2006’da Açıköğretim Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldum. Aynı dönem büyük kızım Ayşe doktoradan ve eşi de yüksek lisanstan mezun olmuştu. Üçümüz birden aynı törende diplomalarımızı alıp kep takmıştık. Bu tablo beni çok gururlandırdı.”

O dönemden sonra da okuma azmini hiç kaybetmediğini dile getiren Ferziye Küçük, “Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesinde geçen yıl yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Şimdi tek hedefim doktora yapıp iyi bir eğitimci olmak. Yabancı dil sınavlarını geçtikten sonra doktora için başvuru yapacağım” diye konuştu.

Kitap da yazdı

Yüksek lisans eğitiminden sonra kızı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Küçük Yılmaz’ın desteğiyle “Annemin krizleri & Kızımın riskleri” isimli bir de kitap yazdığını belirten Ferziye Küçük, ayrıca “Krizde itibar yönetimi” isimli bilimsel makalesinin de kızının başka bir kitabında yayınlandığını dile getirdi.

Kendisinin okuma azminin çocuklarına da örnek olduğunu ve 3 çocuğunun da okumayı çok sevdiğini vurgulayan Ferziye Küçük, büyük kızı Ayşe’nin Anadolu Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görevini sürdürdüğünü, küçük kızı Alev ile oğlu Ali’nin de yüksek lisansını tamamladığını söyledi. Ferziye Küçük, “Ailede sadece eşim Mehmet, akademik kariyer yapmadı. Ama, hepimizin en büyük destekçisi o. Emekli olmasına rağmen halen çalışarak çocuklarımın ve benim okumamızda en büyük pay ona ait” diye konuştu.

Şiire de meraklı olduğunu ve bugüne dek 200 civarında şiir yazdığını da anlatan Küçük, en kısa sürede şiirlerini de derleyerek bir şiir kitabı çıkarmayı planladığını söyledi.

Doktora ile eğitim hayatını sürdürerek insanlara faydalı olmayı amaçladığını vurgulayan Küçük, “Çocuklarım mutlu ve iyiler. Ülkeye faydalı çocuklar yetiştirebildiğimizi düşünüyorum. Ben de okuma sevdamı sürdüreceğim. Doktora yaparak akademisyenliğe adım atıp, ülkeme ve diğer çocuklarıma da faydalı olmak istiyorum” dedi.(aa)

Kaynak: http://www.radikal.com.tr

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap