Genel Editörün Seçtikleri Sağlık

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Pişik İçin Doğal Tedaviler

bebeklerde gaz sancısı ve pişik tedavisiBebeklerdeki gaz sancısı kendisini birkaç şekilde belli eder. Bunlar: karın bölgesinde şişkinlik, rahatsızlık ve gaz çıkarmadır. Eğer bebek bezinin kapladığı alanda kabarma ve kızarma varsa bitkisel bir merhem kullanın.

Anneler öncelikle gaz sancısını artıran yiyeceklerden kaçınmalıdır. Bebeklerin sindirim sistemleri hassas olduğu için anneler beslenirken bebeğin kaldıramadığı bir şey yerlerse bebeklerde gaz sancısı oluşur. Biberonla beslenen bebeklerde inek sütü gaz sancısının temel sebebidir.  Emziren anneler inek sütü içeren yiyeceklerden, baharatlı yiyeceklerden ve kafein içeren çay, kahve, çikolata ve meşrubatlardan uzak durmalıdır. Lahana, karnabahar, sarımsak, buğday, turunçgiller, soyalı ürünler, mısır ve yumurta da gaz sancısına sebep olan besinlerdendir.

papatyaPapatya antispazmatik ve hafif sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Gaz sancısının sebep olduğu fiziksel ve psikolojik gerilimi hafifletir. Ilık su dolu, küçük bir küvete iki damla papatya esansiyel yağından damlatın ve  banyo yaptırın. Ayrıca beş damla papatya esansiyel yağını 30g badem yağıyla karıştırıp bebeğin karnına hafif bir masaj uygulayabilirsiniz.

 

 

rezenePapatya ve rezeneyle yapacağınız bir karışım gaz sancısına iyi gelir. Bu bitkiler sindirimi destekleyip bebeğin gaz çıkarmasına yardım eder. Şu karışımı yapabilirsiniz: 250 ml kaynar su, 1 tatlı kaşığı kuru papatya, 1 tatlı kaşığı rezene tohumu. Bitkilerin üzerine kaynar suyu dökün. Kapağını kapatıp on dakika demlendirin. Süzün ve bebeğe ihtiyaç duyduğu sıklıkta bir damlalığın alabildiği kadar verin.

Sıcak suyla dolu bir şişeyi bebeğin karnına koyup beş dakika bekletin. Bu sıcak su kompresi de bebeğin sancısına iyi gelecektir.

yulafYulaf ezmesi bebeğin tahriş olmuş cildine iyi gelir. Çünkü yulaf ezmesi mukus üreten dokuyu yatıştırarak cildin iyileşmesini sağlar. Bunun için 100 g toz haline getirilmiş yulafı ılık su dolu küvete veya leğene üç damla lavanta esansiyel ya ile ilave edin. Lavanta iltihap kurutucu özelliğe sahiptir. Bebeğe banyo yaptırırken sabun kullanmayın; çünkü sabun hassas cildi tahriş eder.

 

bitkisel pudraKızarıklık için bitkisel bebek pudrasını tercih edin. Bitkisel bebek pudrası aşırı nemi olarak bebek bezinin neden olduğu kızarıklığı alır. Tıbbi nergisin mantarı engelleme özelliği vardır. Lavanta esansiyel yağı ise tahriş olmuş cildi yatıştırır. Aşağıda verilenleri belirtilen şekilde karıştırın: 15 g kuru tıbbi nergis, 100 g ararot tozu, ¼ tatlı kaşığı lavanta esansiyel yağı. Tıbbi nergisin taç yapraklarını koparıp toz haline getirin. Ararot tozu ile karıştırın, lavanta yağını da damla damla ilave edin. Yağı parmaklarınızla toza yedirin. Bebeğinizin bezini değiştirirken cildine bu pudradan serpin.

 

tıbbi nergisHassas ciltler için tıbbi nergisi (aynısafa) kullanın. Tıbbi nergis sürtünmenin neden olduğu ısıdan korumak ve tahriş olan yerleri iyileştirmek için oldukça etkilidir. Bebeğin altını her değiştirdiğinizde bu merhemi sürebilirsiniz.

Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

7 yorumlar

  • Gaz sancısı için bebeklerin ayak tabanına masaj yapmak da sancıyı hafifletiyor.

  • Bebeğin poposundaki pişik bezden de kaynaklanabilir. Ayrıca pişik olmasın diye ıslak mendil yerine bir tülbenti kaynamış ve soğutulmuş saf suyla silebilirsiniz.

  • Çocuğunuzun özellikle ayaklarını üşütmeyin.
    Çekilmemiş diri kimyonu bir cezvede kaynatıp birazcık şeker atabilir ve birkaç damla bebeğinize verebilirsiniz, faydasını göreceksiniz.

  • Pişik için en iyi yöntem saksıdaki Aleo Vera bitkisi.Ucundan azıcık kopartıp içindeki sıvıyı sürüyorsunuz.Günde iki kez tekrarlandığında pişikten eser kalmıyor.

Yorum yap