Genel Editörün Seçtikleri Yaşam

Lekelere Etkili Çözümler

Bu yazımız “Hangi leke nasıl çıkarılır?” sorusuna cevap vermek amacıyla hazırlanmıştır.

Lekelere karşı etkili çözümler için öncelikle lekenin cinsini belirlemek gerekir. Lekeyi mümkün olduğu kadar çabuk çıkarmalıdır.

Ayakkabı boyası lekesini çıkarırken önce rengine bakılır. Eğer leke açık renkse beze biraz eter döküp leke olan yeri iyice silin. Boya siyahsa saf alkolle çıkarın.

Evdeki badana ve boyaları çıkarmak için terebentin şişesini sıcak su dolu bir kaba batırıp biraz ısıtın. Bununla camlardaki ve fayanslardaki boya lekelerini silin. Daha sonra üzerlerini içine sirke katılmış suyla bir kez daha silerek cam ve fayansları parlatın.

Böğürtlen lekesini çıkartmak için lekeli kısmı önce süte batırın. Bir süre tutun ve yıkayın.

Evinizi badana yaptırdıktan sonra camlarda kalan kireç lekelerini çıkarmak için sirkeyle silmeniz yeterlidir.

cam lekesi temizliği

Cam lekelerini temizlemeye bazen su ve deterjan yetmez. Bu durumda bir patatesi ortadan kesi patatesin iç kısmı ile bu lekeyi ovun. Sonra kuru bir bez ile patates lekesini silin. Camdaki leke hemen çıkacaktır.

Yerdeki çimento lekelerinin üzerine sıcak alkol sirkesi döküp fırçalarsanız bu lekeler yok olacaktır.

Sakız lekesi için sakızın yapıştığı yerin tam altına isabet eden yere naylona sarılmış bir miktar buz koyun. Biraz bekleyin buzun soğutucu etkisiyle sakız donar. Sonra bir fırçayla bu donan sakızı fırçalarsanız, hepsi yapıştığı yerden çıkacaktır.

çay lekesi temizliği

Çay lekesini çıkarmak için lekenin üzerine otuz cm yükseklikten kaynar su dökün. Lekeli ürün yünlü ve ipekli bir kumaşsa amonyak ve gliserinli suya koyun, birkaç saat bekletin. Karbonat da çay lekesini çıkarmaktadır.  Pamuklu ve yünlülerde leke taze ise ılık suya batırılmış bir bezle ovmak yeterlidir. Leke yeni değilse içine limon suyu katılmış ılık suda ıslattığınız bir parça pamukla lekeli kısmı silin.

Çikolata lekesini olan kumaşı sodyum boratlı ılık suda ıslattıktan sonra yıkayın. Kalan izler oksijenli suyla yıkanırsa çıkacaktır. Pamuklu kumaşlarda sabun kullanmayın. Yünlü ve ipek kumaşlarda sabun kullanmayın, alkollü ve birkaç damla asit asetikli suyla ya da boratlı sıcak suyla yıkayın. Renkli ve sentetik kumaşlarda alkollü suya birkaç damla asit asetik katılarak yıkanmalıdır. Çikolata lekesi olan yeri gliserinle ovuşturup yağ emici iki kağıt arasında bir süre bırakarak çikolata yağının iyice emilmesi sağlanır.

Domates lekesini sabunlu suyla yıkayın, çıkacaktır.

Sebzeleri ayıklarken ellerimizde oluşan lekeleri çıkarmak için portakal kabuğuyla ellerimizi ovalamamız yeterlidir.

Gümüş çatal ve kaşıklarımızı lekesiz saklayabilmek için kullandıktan sonra hemen yıkamalıyız. Çatal ve bıçaklarda kalan yumurta lekelerini çıkarmak için de tuzlu suya batırılmış nemli bezle çatal ve kaşıklarınızı ovun.

Ispanak lekesini çıkarmak için lekeli kısmı taze patates ile hafifçe ovduktan sonra sabunlu su ile durulayın.

kahve lekesi temizliği

Kahve lekesi, kahvenin üzerine döküldüğü yer, dökülür dökülmez sıcak sabunlu suyla yıkanmalı, ya da yoğun bir tuz eriyiğiyle iyice yıkanıp bol suyla durulanmalı. Karbonat da etkili bir yöntemdir.

Kan lekesi mümkünse kurumadan çıkarılmalıdır. Kan lekesini çıkarma işleminde kesinlikle sıcak su kullanmamalısınız. Kan lekesi pamuklu kumaştaysa lekeli bölgeyi amonyaklı suyla ıslattıktan sonra sabunlu suyla yıkayın. Yünlü ve ipekli kumaşlarda amonyaklanmış oksijenli su ya da oksalit asitli su kullanılmalıdır. Beyaz kumaşlarda lekeyi oksijenli suyla ıslattıktan sonra sabunlu ılık suda yıkayın. Renkli kumaşlarda nişastayı suyla karıştırarak bir hamur yapın. Bunu lekeli yere sürerek kurumasını bekleyin. Sonra fırçalayarak temizleyin. Bir başka yöntem de aspirin tabletini azıcık suyla eritip lekeli yeri bununla örtmektir. İyice kuruyunca fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Halıdaki kan lekelerini beyaz sirkeyle ovun.

kireç lekesi

Çaydanlık, tencere gibi mutfak eşyalarında biriken kireçten kaynaklanan lekeleri gidermek için bu kaplara birkaç parça temizlenmiş patates kabuğu katıp, içine su koyun ve bir süre kaynatın ya da içini sirkeli suyla kaynatın.

Kuş pisliği lekesini beyaz kumaşlardan çıkartmak için sıcak suya biraz amonyak katın ve bu su ile silin ve ardından yıkayın. Renkli kumaşlarda ise benzinden faydalanın.

Mobilya lekelerinden kurtulmak için un ve badem yağından bir karışım yaparak mobilyanın üstüne unu sürün. Sonra yünlü bir bezle silerek parlatın.

Meyve lekeleri tazeyken üzerine az miktarda limon suyu damlatın ve sıcak su ile durulayın.

Ot ve çimen lekesini çıkarmak için lekeli bölgeyi alkollü bir pamukla silin. Eğer leke tamamen kaybolmamışsa o zaman ılık oksijenli suyla silin. Taze patatesle hafifçe ovup sabunlu suyla da durulayabilirsiniz.

Zeytinyağı lekesini çıkarmak için bir lokma ekmek için yuvarlayıp lekenin üstünde gezdirin. Su ya da kolonya kullanmayın.

pas lekesi nasıl çıkarılır

Çamaşırlardaki pas lekelerini çıkarmak için lekenin üstüne bolca tuz serpin. Daha sonra küçük bir kapta ısıtacağınız biraz limon suyunu sıcakken bu tuzun üzerine dökün. Biraz bekleyip bir bezle üzerini silin. Daha sonra soğuk suyla yıkayıp kurutun. Leke çıkacaktır, eğer çıkmamışsa leke eski demektir. Bu durumda işlemi bir kez daha tekrarlayın.

Reçel lekesini gidermek için pamuklu kumaşlarda sabunlu suyla yıkayın. Yünlü ve ipeklilerde ise alkollü suyla yıkayın.

Şeker lekesini çıkarmak için önce kumaşın lekeli kısmını ıslatın, sonra temiz bir fırçayı ılık suya batırıp bu kısmı hafifçe fırçalayın. Daha sonra aynı yeri sabunlu suyla silin. Burada önemli olan önce ılık suyla silerek şekerin ya da reçelin boyasını almaktır.

Şeftali lekesini çıkarmak için lekeli bölge basınç altında kaynayan suyla yıkanmalıdır. Etkili olmazsa bir litre kaynar suya 3 gram kireç klorür katarak yıkanmalı sonra hiposülfitli suyla çitilenmelidir.

Ellerdeki taze ceviz lekesini çıkarmak için eller önce bir iki dakika kadar sirkeye batırılmış bir pamukla ovulur. Sonra da soğuk suyla yıkanır.

Tereyağı lekesini çıkarmak için sentetik kumaşta sabunlu su yeterlidir, pamuklu ve beyaz kumaşta yıkamadan önce kuru sabun sürtün, yünlü ve ipekli kumaşta talk pudrası ve tebeşir tozundan faydalanabilirsiniz.

Tutkal lekeleri için lekeli kısım sirkeyle ıslatılır, sonra bol su ile durulanır.

tükenmez kalem lekesiTükenmez kalem lekeleri için ispirtoyla lekeli bölgeyi silin veya kumaşın o kısmını ispirtoya yatırın.

Ütü yaparken sararan elbise hemen oksijenli su ile silinirse sararan yerler kaybolur.

Taze yağ lekelerinde her iki tarafa talk pudrası serpilir. Leke pudra ile kaplanır. Temiz bir kumaş arasına konduktan sonra üstünden orta sıcaklıkta ütü geçirilir. Gerekirse yeniden pudra serpilerek aynı işlem tekrarlanır.

Bitki ve hayvan asıllı yağ lekeleri benzinle temizlenebilir. Madeni yağ lekelerini temizlemek için lekenin üstüne gliserin sürdükten sonra bol sabunla yıkanmalıdır. Yıkanmayan kumaşlara ise gliserin sürdükten sonra, gliserin kurutma kağıdına emdirilmelidir. Sürülen gliserin tamamen emilinceye kadar kurutma kağıtları değiştirilmelidir.

Kızartma yağlarını temizlemek için ispirto kullanın.

Yumurta lekesini çıkarmak için lekeli yeri soğuk suda bekletmeli sonra da sabunlu ılık suyla yıkamalısınız.

Yoğurt lekesini çıkartmak için öncelikle lekeyi kurutun. Sonra bu kısmı fırçalayın. Lekeli kısmı daha sonra ılık su ile yıkayın. Hafif bir leke kalırsa benzin ile fırçalayın.

Yazdır

Yazar hakkında

Süleyman Kara

Öğrenci ve öğretmenlere faydalı olmak için onlara kaliteli edebiyat sitesi olan edebiyat sultanını sundum.

4 yorumlar

  • Yazınız faydalı olmuş. Bence günümüzde artık her şeyde kimyasal madde kullanılıyor. Bu konuda bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim.

    • Cam vazoların dibindeki lekeleri çıkarmak için iki çay kaşığı sirke ve bir tutam pirinci vazoya koyduğunuz kaynar suya katıp iyice sallayarak çalkalayın.

Yorum yap