Genel

NERDEN NEREYE DEDİRTEN BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

 

 

Hamal girdiği hale patron oldu

Otuz yıl önce 11 yaşında Kadıköy haline hamal olarak adımını attı… Yıllarca sırtındaki küfeyle taşıdığı meyve ve sebzenin patronu olacağını, hayal bile edemiyordu…

Ama azmetti ve borçla açtığı ilk dükkanı onu, 31 milyon TL cirolu bir şirketin patronluğuna taşıdı… Ailesi göç ettiği için yolu İstanbul’a düşen Tuncelili Ayhan Karak, Türkiye’yi derinden sarsan ekonomik krizlere rağmen meyve sebze halinde sıradışı bir başarı hikayesine imza attı.

2001 krizi öncesi ortağı Mehmet Yayla ile Kadıköy halinde Mango Gıda ismini verdikleri ilk dükkanını açarak meyve sebze ticaretine başlayan Ayhan Karak, işleri hızla büyüttü. Önce çiftçilere sözleşmeli üretim yaptırdı, hemen ardından ulusal marketlerin raflarında yerini aldı.

Hayatı hal ortamında öğrendim

Ayhan Karak’ın iş hayatındaki serüveni, 30 yıl öncesine dayanıyor. 1980’lerin başından itibaren halde hamallık yapan babasının yanında sırtında sebze-meyve kasası taşıyan, mal dolu kamyon boşaltan, manavlara mal taşıyan Karak, hayatı Kadıköy halinde öğreniyor.

“Bugünlere geleceğimizi hayal bile edemezdim” diyen Ayhan Karak, o günleri şöyle anlatıyor: “Ailem 1975’te Tunceli’den İstanbul’a göç etti. Babam halde çalışıyordu. Ben de babamın yanında çalışmaya başladım. Hamallık yapıyorduk. Mal götürdüğümüz yerlerde bahşiş de alıyorduk. Babam da öyle… Kadıköy halinden uzun yıllar işçilik yaptım. 1992’den sonra yine halde ticaret yapan bir arkadaşımın muhasebesini tutmaya başladım. 2000’e gelindiğinde karşıma yeni bir fırsat çıktı.”

Arkadaşım Mehmet Yayla’nın Kadıköy Hali’nde satışa çıkarılan bir yazıhane olduğunu duyması üzerine harekete geçtiklerini belirten Karak, 70 bin TL fiyat biçilen dükkanı borç ve kredi çekerek satın aldıklarını açıklıyor.

Dükkanın ismini de Güney Amerika’da yetişen tropikal bir meyve olan mango isminden esinlenerek Mango Gıda koyduklarını anlatıyor.

Sermayesini artıracağız

2000 yılında yaptıkları bu hamlenin kendileri için yeni bir başlangıç olduğunu kaydeden Karak, “Antalya, İzmir ve Bursa gibi illerdeki tarım alanlarına ürün ektirdik. Sözleşmeli çiftçilerimiz oldu. Ulusal marketlere mal vermeye başladık. 2005 yılına gelindiğinde ise bu işlerin hal üzerinde değil dışarıdan bir depo üzerinde yürütülmesi gerektiğine karar verdik. Kartal Samandıra ’da aldığımız 4 dönüm arazi üzerine kurduğumuz bu tesise gelen sebze ve meyveler işlenip paketleniyor ve marketlere, otellere, catering firmalarına daha gün ışımadan sevk ediliyor” diyor.

Mango Gıda’nın 2005’ten sonra hızlı bir büyüme yakaladığını aktaran Karak, şirketlerinin her yıl yüzde 45-50 büyüdüğünü belirtiyor. 2005’te 7 milyon TL olan cirolarının 2 009’da 31 milyon TL’ye çıktığını açıklayan Karak ’ın verdiği bilgiye göre Mango, bu yılı 50 milyon TL ciroya yakın bir seviyede kapatacak.

Mango Gıda’nın şu anda Metro, Migros, Real ve Careffoursa gibi büyük çaplı zincir marketlere 80’e yakın değişik ürün sattığını anlatan Karak, 110 çalışanı bulunduğunu belirtiyor.

Halka açılma kararını 2007 yılında aldıklarını belirten Karak, bu nedenle 3 yıldan bu yana bağımsız bir denetim şirketi ile çalıştıklarını açıklıyor.

Şirketin yüzde 34’ünün Galata Menkul Değerler aracılığıyla sermaye artırımı yoluyla halka arz edileceğini belirten Karak, şirket sermayesini 6.4 milyon liradan 10 milyon liraya çıkaracaklarına dikkat çekiyor. Halk arz sürecinin başlamasıyla birlikte tümü yabancı yatırımcılar olmak üzere 5 şirketin ortaklık teklifinde bulunduğunu söyleyen Ayhan Karak, teklifleri geri çevirdiklerini belirtiyor.

İyi tarımı ilk biz başlattık

Türkiye’de şimdilerde Migros ile gündemde olan ‘İyi Tarım Uygulaması’nı (İTU) 2007 ’de ilk Mango Gıda’nın başlattığını söyleyen Ayhan Karak, şirket olarak kendilerinin de ürün ekimi yaptıklarını, yine 400 ’ü aşkýn sözleţmeli çiftçinin de kendilerine ÝTU kapsamýnda ürün temin ettiđini dile getiriyor. Karak, Antalya, Ýzmir ve Bursa gibi geleneksel sahalarda yođunlaţan ürün teminlerini yeni bir sahada da denediklerini söyledi. Karak, Urfa Viranţehir ’de deneme amaçlı bazı ürün ekimlerini yaptıklarını ve iyi sonuç aldıklarını sözlerine ekliyor.

Yazar: Dinçer Gökçe

Kaynak: http://Referans Gazete

 

 

 

 

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap