Roman Yorum-Özet Editörün Seçtikleri

HÜSEYİN FELLAH-AHMET MİTHAT EFENDİ

HÜSEYİN FELLAH

Hüseyin Fellah Romanının Değerlendirilmesi

İsmail Ağa, gelir düzeyi çok iyi olan varlıklı bir insandır. İsmail Ağa’nın ölümünden sonra hanımı Hasma Hanım ve kızı Şehlevend zorluklarla baş başa kalırlar, yoksulluk çekmeye başlarlar. Kalacak yerleri bile yoktur.

Bir gün bir kale içerisinde iki yeniçeri askeri tarafından yaralanan Civelek Mustafa adında bir delikanlıyı evlerine götürürler.

Ekonomik sıkıntılarla başa çıkmakta zorlanan Şehlevend, annesinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için esir olarak satılmaya razı olur. Laz Mehmet Ali adında bir ağa tarafından esir olarak satılır.

Kızının esir olarak satılmasına içerleyen Hesna Hanım, Kuzey Afrika’ya gitmek düşüncesi ile bir gemiye biner fakat gemi Girit’te korsanlar tarafından ele geçirilir. Hesna Hanım burada esir düşer.

Şehlevend’in işleri yolunda gider, Cezayir’de bir konakta çalışmaya başlar. Hüseyin Fellah, Cezayir’in dürüst ve varlıklı bir esnafıdır. Hüseyin Fellah’ın Öldürülme girişimini Mustafa Civelek ve Şehlevend birlikte davranmak suretiyle bozarlar.

Daha sonra şehlevend, annesine kavuşur ve yıllardır çekmiş olduğu anne özlemi son bulur.

Şehlevend, Mustafa Civelek’in aşkına bir türlü karşılık vermez. Mustafa Civelek’i sürekli olarak ‘’Kardeş kalalım.’’ Diyerek geçiştirmektedir.

Mustafa Civelek, Şehlevend’e olan aşkına karşılık bulamayınca intihar ederek kendini öldürür. Şehlevend ise 3 yıl sonra Ömer isminde bir delikanlı ile hayatını birleştirir.

DEĞERLENDİRME: Ahmet Mithat Efendi, Hüseyin Fellah isimli bu eserinde aşk ve macerayı harika bir şekilde birleştirerek keyifli bir okuma imkanı bulabileceğimiz çok güzel bir eser vücuda getirmiştir.

 

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

1 yorum

Yorum yap