Roman Yorum-Özet

KIRIK HAYATLAR- HALİT ZİYA UŞAKLIGİL

Yazar Halit Ziya Uşaklıgil’in Kırık Hayatlar isimli eserinde o dönem Türk toplumunda yaygın olan yaşam tarzları nedeniyle pek çok hayatın parçalandığını görmekteyiz. Zaten yazar bu tip hayatlara kırık hayatlar demektedir.

Eserimizin baş kahramanı Ömer Behiç çok iyi bir eğitim alarak doktor olma şerefine ulaşmış bir insandır. Evinin bir bölümünü muayenehaneye çevirerek gariban insanlara hizmet vermektedir.

Üniversiteyi bitirip mesleğini eline aldıktan sonra halasının tavsiyesi ile Vadide isimli bir kızı görmeye gider. Vadide’yi çok beğendiği için onunla evlenmeye karar verir.

İlk başlarda Vedide ile çok mutlu bir evlilikleri olur. Bu evliliklerinden iki tane de yavruları olmuştur.  Ancak daha sonra Ömer Behiç’in yakın arkadaşı olan Piç Bekir lakaplı  Bekir Servet, Ömer Behiç’in yanına gelerek onun kafasını karıştırır.

Ömer Behiç’in öğrencilik yıllarında da böyle inek olduğunu, sosyal hayatına hiç önem vermediğini söyleyerek onu bir yerlere gezmeye götürür. Gittiği yerde Neyyir isminde arsız, şırfıntı ama aynı zamanda da dehşet ateşli bir kadınla tanıştırır.

Ömer Behiç, Neyyir’i görür görmez ona vurulur. Neyyir’in etkisinden kendisini kurtaramaz, buluşmaya ve yasak aşk yaşamaya başlarlar. Neyyir ile olan ilişkileri bayağı uzun bir zaman devam eder. Öyle ki Ömer Behiç ailesini ihmal eder hatta küçük çocuğunun hastalığından bile haberi olmaz.

Olanlar karşısında çaresiz kalan Vedide, ne yapacağını bilemez ve kendisini dine vererek dayanma gücü bulmaya çalışır.

Vedide, Ömer Behiç’e defalarca çocuğunun durumunu anlatarak onunla ilgilenmesini istese de; Ömer Behiç en küçük bir fırsat bulduğunda kendisini Neyyir’in kollarında bulmaktadır.

Ömer Behiç bir taraftan Neyyir ile yasak aşk yaşamakta bir taraftan da karısının kendisini dine verdiğini söyleyerek kendisi ile ilgilenmediğini vurgulamaya çalışmaktadır.

Ömer Behiç bu koşuşturma içinde yaşamını devam ettirirken küçük çocuğu ölür. Ömer Behiç böyle bir günde bile karısına bir randevusunun olduğunu söyleyerek metresi Neyyir ile buluşmaya gider. Ancak yolda giderken yaptığı şeyi ve kendisini sorgulamaya başlar. Böyle bir günde bile Neyyir ile buluşmaya gittiğini oysa kızını cenazesinde olması gerektiğini düşünür ve Neyyir’in yanına gitmekten vazgeçerek çocuğunun cenazesine gelir.
Halit Ziya Uşaklıgil’in Kırık Hayatlar isimli eserinin romanının örgüsü mükemmeldir, okuyucuyu adeta kitabın başına çivilemektedir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap