Roman Yorum-Özet

NEMİDE-HALİT ZİYA UŞAKLIGİL

Halit Ziya Uşaklıgil’in Nemide isimli eseri akıcı bir aşk romanıdır. Eserimizin başkahramanı Şevket’tir. Şevket varlıklı bir babanın oğludur. Babası öldükten sonra kendisine yüklü miktarda miras kalmıştır. Şevket babasının ölümünden sonra bir süre boşluk hissi yaşamış ve bocalamıştır.

Şevket bir gün sokakta yürürken çok güzel bir kız gördü ve ona aşık oldu. Naime ismindeki bu kızı annesinden istedi. Kızın annesi bu evliliğe rıza gösterdiği için Naime ile evlendiler. Naime ile evlilikleri rüya gibiydi. Genç çift çok mutluydular.  Ancak bu mutlulukları uzun sürmedi. Doktor, Şefket’in  karısı Naime’nin sağlık sorunları olduğunu bundan dolayı çocuk yapmaması gerektiğini söyledi. Fakat Naime hamile idi.

Şevket karısına doğum yapmasının tehlikeli olacağını söylemesine rağmen Naime çocuğunu doğurmaya karar verdi. Maalesef doğum esnasında Naime vefat etti ve Şevket kızı ile bir başına kaldı. Şevket bundan sonra bütün hayatını Nemide ismindeki bu kızına adamaya karar verdi.

Şevket Nemide’nin üzerine titredi. Onu bakıp büyüttü. Nemide genç ve güzel bir kız oldu. Evlilik çağına gelen Nemide, amcasının oğlu Nail’e aşık oldu. Fakat Nail’dan beklediği karşılığı bulamadı. Çünkü Nail, Nemide’ye evlenebileceği bir insan gibi değil; kardeşi gibi sevmekteydi.

Nail kibar bir delikanlı idi. Zaman zaman amcası Şevket’i ve Nemide’yi ziyarete gelmekteydi. Nemide, Nail’in ziyaretlerini sabırsızlıkla beklemekte idi. Nail tıp eğitimi için üç yıllığına Fransa’ya gitmek durumunda kalınca Nemide bu duruma çok üzüldü ve Nail’in geleceği günü sabırsızlıkla beklemeye başladı.

Nail Fransa’da üç yıl eğitim gördükten sonra tekrar yurda döndü ve Nemide ile evlendi. Fakat Nail bu evlilikten hiç hoşnut değildi. Amcasının kızı Nemide’yi bir türlü karısı gibi göremiyordu. Ona karşı içinde değişik bir his vardı. Bu duygusal durumdan dolayı Nail, Nemide’ye uzak duruyor, Nemide de bu durumu hissediyordu.

Aslında Nail, Nemide’ye değil; küçük yaşta annesini kaybeden, babası tarafından de terkedilmiş olan teyzesinin kızı Nahit’e aşıktı. Nahit’te deliler gibi Nail’e aşık olmasına rağmen, Nemide’nin sağlık durumundan dolayı bu duygularını kalbine gömmekteydi. Nemide’nin verem olması Nahit’in duygularını Nail’e açmasına mani olmaktaydı.

Olayları sezan Nemide, kendisini sevmeyen bir insanla evlenemeyeceğini söyleyerek nişan yüzüğünü Nahit’e verdi ve onlara mutluluklar diledi. Zaten Nemide bir süre sonra da vereme yenik düşerek vefat etti. Nahit ve Nail ise evlenerek mutlu bir hayat yaşadılar.

Halit Ziya Uşaklıgil’in Nemide isimli bu aşk romanı duygusal anlamda gayet etkileyici bir eserdir.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

Yorum yap