Genel Editörün Seçtikleri

SİGARAYI NASIL BIRAKTIM

sigara

Sigaranın zararları saymakla bitmez. İçinde 4000 çeşit kimyasal madde bulunduğu rivayet edilen sigara tiryakilerin maalesef başının belası durumundadır. Pek çok insan kendilerine ileride ciddi sağlık sorunları açacağını düşündüğü  sigarayı bırakmak istediği halde maalesef bunda başarılı olamamaktadır.

Kimi insan kendi kendine, kimisi de sağlık kuruluşlarından yardım alarak sigarayı bırakmaya çalışmaktadırlar. Ancak pek az insan bırakmaya muvaffak olabilmektedir. Ben on yıldan uzun süre kullanmış olduğum sigarayı kendi çabalarımla bıraktım.

Sigarayı tıbbi yöntemlerle bırakma konusu sağlık kuruluşlarının işi olduğu için bizim ilgi alanlarımızın dışındadır. Ben sigarayı kendi çabalarımla bırakan bir insan olarak sigarayı bırakma mücadelemi sizlerle paylaşmak istedim.  Amacım kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışan insanlara yardımcı olmaktır.

En başta sigarayı bırakmak için içimizde ciddi anlamda  sigara bırakma isteğinin olması gerekir. Bu konuda herkes bir şekilde kendi kendini motive edebilmelidir. Bu biraz  da insanların önem verdikleri şeylere göre değişir. Mesela ben en fazla ileride bana ciddi sağlık sorunları açacağını düşündüğüm için bırakmaya karar verdim. Zira otuzlu yaşlarda olduğum halde sabahları kalktığımda acayip bir şekilde öksürüyordum.

Benim için sağlık problemleriyle uğraşma endişesi önemli bir kaygıydı ancak ekonomik sıkıntılar çeken bir insan için sigaranın ekonomik yönü de küçümsenemez. Zira ben sigarayı bıraktığım 15 yıl zarfında ortalama 45000 tl parayı sigaraya ödememiş oldum. Bu rakam günümüz ekonomik koşullarında küçümsenemeyecek bir meblağdır.

Sigarayı bırakmak bir yönüyle çok kolay, bir yönüyle de çok zor. Uzmanlara göre sigara neredeyse bazı uyuşturucu maddelere denk bağımlılık yapmaktadır.  Bu yönüyle düşünürsek çok zor. Ancak hayatının bir kesitinde  ciddi sağlık problemleriyle karşılaşan insanların bir günde bıraktıklarını düşünecek olursak bu durumda da çok kolay olduğunu söyleyebiliriz. Burada sanırım istek ve inancın önemi ortaya çıkıyor.

Sigarayı bırakmak için ciddi anlamda bir bilinçlenme gerekmektedir. Zaten bize sigarayı bıraktıracak olan da bu bilinç seviyemizdir. Sigarayı bırakma gerekçelerimizi çok iyi belirlemeliyiz.

Ben sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra nasıl bırakabileceğime dair çeşitli araştırmalar yaptım, çok sayıda kitap okudum. O dönem bazı kişisel gelişim kitaplarından okuduğum içe dönük konuşma ve telkin yöntemleriyle sigarayı bırakabileceğimi düşündüm ve kendime bir program oluşturdum ve bu programı 40 gün boyunca ajandama yazdım. Geliştirdiğim yöntemi kısaca sizlerle paylaşacağım.

Neden Sigarayı Bırakmak  İstiyorum/ Sigarayı Bırakma Gerekçelerim

  • Sağlığım için; ileriki yaşlarımda sağlık problemleriyle uğraşmamak için, mutlu huzurlu bir hayat sürebilmek için.
  • Ekonomik imkanlarımı sigara gibi zararlı maddelere sarf etmemek için.
  • Sigaraya vereceğim parayı daha faydalı işlerde kullanmak için.
  • Haram olduğunu bildiğim sigarayı daha fazla içerek günaha girmemek için.
  • Sigaraya vereceğim parayı hayır işlerinde kullanmak için.
  • Daha güzel, daha kokusuz bir beden için.
  • Arkadaşlarıma karşı iradesine sahip, sigarayı bırakabilmiş bir insan görüntüsünün hazzını yaşamak için. Vb…

Bu gerekçeler kişiye göre değişebilir ben örnek olarak bir kaç  tanesini yazdım. Herkes kendine uygun gerekçeleri iyice düşünerek uzun uzun yazmalıdır. Yapmamız gereken şey gerekçelerimizi belirledikten sonra bunları şimdiki zaman kalıbıyla ifade ederek( İleriki yaşlarda sağlık problemleriyle uğraşmamak için sigarayı bırakıyorum. gibi) 40 gün boyunca aksatmadan bir ajanda veya deftere yazmanızdır.

Yazma işini ihmal etmemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü yazdıkça her gün sigarayı bırakmaya tekrar niyet ediyoruz ve bu niyetimizi pekiştiriyoruz. Yazmayı ihmal edersek sigarayı bırakma niyetimizi önce zayıflatabiliriz sonra da tamamen bundan vazgeçebiliriz. Yazdığımız cümleleri okumakta çok faydalı bir yöntemdir.

Gerekçelerimizi şimdiki zaman kalıbıyla yazmamızın bazı psikolojik alt yapısı var ancak konuyu fazla dağıtmamak için onlara girmiyoruz.

Telkin cümlelerini sigarayı bırakacağınıza inanmasanız bile yazmaya devam edin. Başlangıçta inanmadığınız şeyler siz yazmaya devam ettikçe daha inanılır hale gelecektir.

İnanç her işin başıdır. Eğer inanarak yukarıda bahsedilenleri uygularsanız; göreceksiniz ki; sigarayı bırakmak çocuk oyuncağı. Ben yaklaşık 15 yıldır sigarasız bir hayatın tadını çıkarıyorum. Ben yaptıysam siz de yapabilirsiniz. Bu konuda destek almak isteyen arkadaşlarımız sitemize mail atarlarsa yardımcı olmaya çalışılacaktır.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

4 yorumlar

  • Sigarayı bırakmak çok zor, sigaraya başlamak çok kolaydır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sigarayı deneme amacıyla içen her üç kişiden biri bağımlı hale geliyormuş. Demek ki çocuklara sigaranın zararları daha beş yaşından itibaren verilmeye başlanmalı.

  • Çok iyi bir yazı olmuş. Bu yazıyı okuyarak eminim tiryakiler sigara içmeyi tekrar tekrar düşünecektir.Sağ olun bu siteye ne zaman girsam sağlıklı yazılarla karşılaşıyorum.5yildiz on numara!

Yorum yap