LGS ile İlgili Yazılar Editörün Seçtikleri

LGS’ye Çalışırken EBA’dan Nasıl Yararlanılır?

Bu yazı Milli Eğitim Bakanlığının online öğrenme platformu olan Eğitim ve Bilişim Ağı’nın (EBA) öğrencilere sunduğu imkânları anlatmaktadır. EBA’nın sunduğu imkânların sınırlarını anlayabilmek için 13 yaşında bir ortaokul 7. sınıf öğrencisi ve EBA uzmanı olan İpek Varol’un deneyimleri bize ışık tutacak. Bu imkanlar bir eğitim uzmanı tarafından öğrencilerin yararlanabileceği önerilere dönüştürülerek yorumlanacaktır. 

EBA hakkında merak ettiklerimizi İpek yanıtladı.

İpek Varol Kimdir?

İpek, İstanbul, Yeşilköy, Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi. Yıllardır EBA kullanıyor. EBA’da yer alan tüm içeriği bitirmiştir. EBA tarafından sunulan tüm katılım armalarına sahiptir. Ayrıca sosyal medyayı akranlarına örnek olacak düzeyde aktif ve bilinçli kullanmaktadır (twitter @ipekv1).  Youtube kanalıyla arkadaşlarına EBA’dan nasıl daha iyi yararlanacakları ile ilgili videolar yayımlamaktadır. 

EBA nedir? Kullanmak için herhangi bir ücret ödemek gerekir mi?

EBA Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan hiçbir ücret olmadan 12. sınıfa kadar eğitim içerikleri sağlayan platformdur. Öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin yararlanabilecekleri ders anlatım videoları, örnek sorular ve çözümleri gibi birçok imkân mevcuttur.

EBA’da konu anlatımı var mı?

EBA’da konu anlatımlarında 2 farklı  seçenek mevcut. Birincisi, dersler kısmından dersinize göre milyonlarca video ve pdf içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca olarak canlı ders ile kendi öğretmeninizden konu anlatımları dinleyebilirsiniz.

EBA’da örnek sorular ve çözümleri var mı?

Evet EBA da derslere ve konulara göre örnek sorular ve çözümleri mevcut. Dilediğiniz ders için dersler ve ya sınavlar bölümlerini  seçerek sorulara ve çözümlerine ulaşabilmek mümkün. EBA çözdüğünüz sorulara göre seviyenizi algılar ve yapay zeka aracılığıyla sizi yönlendirir. Örneğin size yöneltilen 10 sorudan 9’unu doğru cevaplarsanız bir sonraki testte size daha zor sorular gönderirken 5 doğru yaparsanız konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacak daha kolay sorular gönderir.

 

 

EBA’daki her kaynak yararlı mıdır? En yararlı kaynağa nasıl ulaşılabilir?

Bilindiği gibi İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte artık her türlü bilgiye ulaşmak çok kolay hale geldi. Ancak bu sefer de insanların karşısına milyonlarca içerikten kendi amaçlarına en uygun olanı seçmek gibi bir sorun çıktı. EBA’da da milyonlarca ders anlatım videosu, öğretmenler tarafından hazırlanan sunumlar, soru çözümleri ve etkinlikler var. Öğrencilerin milyonlarca içerik arasında kaybolmadan o an neye ihtiyaçları varsa ona ulaşabilmeleri çok önemli. Bu noktada kendi öğretmenlerinizin size özel ders içerikleri sunması büyük bir şans. Eğer daha fazlasını isterseniz kendi seçeceğiniz içeriklere de ulaşabilirsiniz.

EBA size bir üst sınıfın veya bir alt sınıfın içeriklerine erişebilme imkânı sunar, eğer kendinizi eksik hissederseniz anlamadığınız konuyla ilgili geriye gidip eksiklerinizi giderebilir veya çalışmanıza kaldığınız yerden devam edersiniz.

EBA ile iyi bilinen herhangi bir online öğrenme platformunu karşılaştırırsak EBA’nın avantajları nelerdir?

 1. EBA ücretsiz bir platformdur.
 2. EBA okul ile uyumlu bir platform olduğu için okuldaki kendi öğretmeninizle iletişim kurabilirsiniz, online sitelerde öğretmenler sizi tanımazlar.
 3. Bir üst sınıfa ya da okula geçtiğiniz zaman oradaki öğretmenler EBA aracılığıyla seviyenizi görebilir, daha önce aldığınız tüm belgeler ve okul notlarınıza ulaşabilirler.
 4. Diğer online ders anlatım platformları kayıtlı dersleri öğrencilere sunarken EBA canlı ders imkanı sunmaktadır.
 5. EBA içerik ve altyapı olarak diğerleriyle kıyaslanamayacak kadar büyük olan Türkiye’deki en büyük eğitim portalıdır.
 6. EBA hem TV hem de web üzerinden içerik sağlayan bir platformdur.

 

EBA ile ilgili az bilinen ve arkadaşlarına yararlı olacağını düşündüğün başka hangi özellikler var?

 • EBA takvim bölümünde LGS’ye ne kadar zaman kaldığını gösterir ve haftalık ders çalışma programı sunar.
 • EBA çalışmalarınızı ve ilerlemenizi kaydeder, böylece gelişiminizi daha iyi görür ve ona göre  ayarlayabilirsiniz.
 • EBA seviyenizi algılayarak sunduğu size özel sorular başka bir platformda karşınıza çıkmaz. 
 • Çalışmalarınızı sizi yakından tanıyan okuldaki öğretmenleriniz görme imkânı bulur ve size rehberlik edebilirler.
 • Okulunuzdaki öğretmenler ile devamlı iletişim hâlinde olur ve Covid19 pandemisinde olduğu gibi olağanüstü durumlarda okuldan kopmazsınız.

 

Özellikle tüm dünyanın yaşadığı Covid19 pandemisi nedeniyle yüz yüze eğitimin geleceği hakkında soru işaretleri varken EBA gerçekten LGS’ye çalışan öğrencilere çok iyi bir alternatif sunabilir. EBA’nın MEB tarafından sağlanıyor olması ve ücretsiz olması da eğitimde fırsat ve olanak eşitliğine katkı sağlamak adına önemlidir. Elbette her öğrencinin İnternete eşit erişim imkânı olduğunu varsaydığımız zaman.

 

NOT: Bu yazı Google Drive üzerinden İpek Varol ve Mehmet Nuri Öztürk tarafından birlikte yazılmıştır.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

9 yorumlar

  • EBA’da hiçbir zaman geç değildir. Her zaman geçmiş zamanı EBA’da tekrar gözden geçirebilirsiniz. Liseye başlayacaklar için de bir avantajdır.

 • Çalışmalarından dolayı seni tebrik ediyorum İpek. Yeni yazılarını bekliyoruz.

 • Yeni yazarlarımızdan İpek Varol’a hoş geldin diyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Sitemize ayrı bir renk ve güzellik kattığı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

 • Şu zamanda ihtiyaç olan bir yazıydı. Emekleriniz için çok teşekkür ediyor, bir sonraki yazıyı merakla bekliyoruz İpek hanım.

Yorum yap