Kitap Tanıtımları

BEYNİNE FORMAT AT

 

 

Yazar, Barış MUSLUbeynine format at’  isimli  kitabında beynimizdeki düşünce kalıplarının ve geçmişte yaşamış olduğumuz travmaların hayatımızı etkilediğini anlatmaktadır. Beynimizdeki düşünceleri değiştirerek yani beynimize format atarak hayatımızı olumlu ve  istediğimiz şekilde değiştirme imkanına sahip olduğumuzu vurgulamaktadır.

KİTAPTAN ÖNEMLİ TESPİTLER:

NeuroFormat®. kelime anlamıyla nörolojiyi formatlamak, yeni­den biçimlendirmek anlamına gelmektedir. Beynin sağlık, başa­rı ve mutluluk için yeniden “formatlanmasını sağlar. Yazarın  ge­liştirdiği bu sistem, özellikle son 20 yıl içinde çıkmış birçok farklı öğretiyi kapsamaktadır.

Beyin, bizim konuşma terapileriyle yapmaya, çalıştığımızdan çok daha hızlı şekillenir. Mesela, bir sürücü geçirdiği bir kaza anında, 1-2 saniyelik bir zaman diliminde araba kullanmaktan, ha­yat boyu korkmayı öğrenebilir. Klasik yöntemler, bu kişiyle gün­lerce sürecek konuşmalar yaparak araba kullanmaktan trafiğe çıkmaktan korkmamasını sağlamaya çalışır.

NeuroFormat® sistemi, değişimi bu kısa sürede gerçekleştir­mek üzerine yoğunlaşmakta; klasik yöntemlerde aylar alabilen te­daviler, bu metodoloji çerçevesinde sadece saatler içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Bu kitapla neler yapabilirsiniz?

Bu kitabın amacı tamamıyla SORUN ÇÖZMEK! Tir.

Ama sorun çözmek için de, sorunun ne olduğunu tespit etmek, nedenini teşhis etmek, sorunu nedenleriyle ortaya çıkarmak ve onları temizlemek gibi adımları atmamız gerekiyor.

Sonuçta sorun­la yüzleşmek, bazı olumsuz duyguları kısa süreli de olsa yaşamak gibi bir süreçten bahsediyorum. Evet, çok kısa sürelerde kalıcı çözümlere ulaşacağız, hedefimiz büyük ama temizleme sürecini yaşamadan bunlara ulaşmamız mümkün değil!

Amacımız sorunlara kısa süreli odaklanarak onları hayatımız­dan tamamıyla atmak. Mesela, yerdeki bir taşı fırlatıp atmak için önce yerini tespit etmemiz, elimize almamız ve son olarak da güç kullanarak elimizle fırlatmamız gerekiyor.

Değerlendirme : Klasik bir kişisel gelişim kitabı gibi insanlara pozitif düşünce pompalayan bir kitap değildir. Mevcut düşünce kalıplarımızı değiştirerek daha doğrusu formatlayarak; fobiler, kilo, olumsuz düşünceler ve istemediğimiz pek çok olumsuzluklardan kurtulmanın yöntemlerinden bahseden bir kitaptır. Kitapta hayatımızı değiştirmek için sadece fikirler değil; çok sayıda yöntem de mevcuttur.

Yazdır

Yazar hakkında

Fatih Pınar

5 yorumlar

  • Fatih Bey bu yazınızda kitaptan yaptığınız tespitleri beğendik ve daha fazla tespit yapmanızı hatta kitabı okuma imkanı veya fırsatı olmayanlar için biraz daha açıklama yapmanızı istiyoruz.

  • Fatih Hocam Cemil Meriç’in Bu Ülke adlı kitabında yaptığınız gibi tespitler yapmanız mümkün mü kitaptan? Hani madde madde tespit olunca zihnimizde daha iyi yer ediyor ve daha sonra yazıya tekrar bakmak için iyi oluyor.

  • Değerli okuyucularım! Çinlilerin bir atasözü vardır: ‘Bir insana balık vermeyin; balık tutmayı öğretin’ diye. Kitap tanıtımlarındaki amacımız okuyucularımıza o kitap hakkında bilgi vermek ve o kitap hakkında bir nebze olsun fikir sahibi olmalarını sağlamaktır. Yoksa kitabın tamamını özetlemek değildir. Zaten kitabın tamamını özetlersek kimse zahmet edip kitabı okumaz, kitabın gizemi de kalmaz. Bundan dolayı kitap tanıtımlarındaki tespitlerin sınırlı olmasını anlayışla karşılamanızı temenni ediyorum.

Yorum yap