Kitap Tanıtımları

KİRAZ AĞACI İLE ARAMIZDAKİ MESAFE – Paola PERETTİ

 

Genç Timaş Yayınları – 2019- 207 sayfa

 

“Bütün çocuklar karanlıktan korkar.”

 

Gerçek bir hayat hikayesi. Otobiyografik bir roman değil; ancak hayatta var olan gerçeklikten yola çıkılarak kaleme alınmış. Yazar aslında ona seneler önce teşhisi konulan hastalığını ve bu hastalığın ardından yaşanabilecekleri on yaşındaki bir kız çocuğunun gözünden anlatıyor.

Amacı sanırım masum bir kızın (Mafalda) yaşayabildiği hayatı sansürsüz ele alabilmek. Doktor kontrolünde anne ve babasını beklerken öğreniyor kendi hakkındaki gerçeği. Doktor Olga, Mafalda için yapılabilecek tek şeyin onun hayatını kolaylaştıracak tarzda yönlendirilmesi olduğunu söylüyor. Altı ay sonra Mafalda’nın tamamen görme yetisini kaybedeceğini de ekliyor konuşmasına. Bunu duyan Mafalda, gözlerindeki gri noktaların sebebini de öğrenmiş oluyor. Ve bu noktaların giderek büyüyeceğini de. Okulda ona yardımcı olması için Fernando ile anlaşılıyor. Ona altı nokta alfabesini öğretmekle yükümlü. Bir de Estella var ki, Mafalda’nın okuldaki gözü kulağı. Onun arabadan indiğini görür görmez başlıyor ıslık çalmaya. Amacı Mafalda’nın okula rahat gelebilmesi. Tabi bir de kedisi var Mafalda’nın, Ottimo Turcaret hiç yanından ayırmadığı.

Görme yetisi kaybolmaya devam ettikçe Mafalda’nın endişeleri daha da artıyor. Okuldaki tek dayanağı Estella ile geçen muhabbetlerinden sonra günlük tutmaya başlıyor. Burada görmeden de yapılabileceklerinin listesini yapıyor. Yaptıklarının üzerini tek tek çiziyor. Önündeki en büyük hedefi ise okulun yanındaki kiraz ağacında yaşamak. Gözlerindeki leke ilerledikçe ağaçta yaşayacağı günün hayaline daha da yaklaştığını hissediyor. Orada her şeyden uzakta daha iyi bir yaşam süreceğini düşünüyor. Onun yanında olan en büyük destekçisi Estella.

Mafalda’nın hastalığı ilerledikçe anne ve babasının görevleri artıyor. Doktorun dediği gibi. Mafalda’nın hayatını kolaylaştırmak için yeni bir karar alıyorlar: Taşınmak. Bu köklü değişikliğin tek sebebi Mafalda’nın hastalığı elbette. Onun daha rahat girip çıkabileceği bir eve taşınmaya karar veriyorlar. Zaten karar verdikten birkaç gün sonra da taşınma işlemleri başlıyor. Evden eşyaları taşıyan adamların arasında kedisini bir türlü göremiyor Mafalda. Bu durumu annesine sorduğunda ise hiç beklemediği bir cevapla karşılaşıyor. Yeni taşınacakları evde kediye izin verilmediğini bu yüzden de kedisini hayvan barınağına gönderdiklerini öğreniyor. İşte bunu duyar duymaz Mafalda için kabus başlamış oluyor. Evden kaçıyor. Ağlaya ağlaya sokaklarda bir o yana bir bu yana koşmaya devam ediyor. Gözlerinin görmemesine bir de kaybolma anı karışıyor. Stresi birken iki oluyor.

 

  ‘’ Bazı haberler insanın yanında sarılabileceği bir kedi varken verilmeli.’’

 

Zar zor kiraz ağacını buluyor ve o an yaşadığı korku ve endişe ile ağacın tepesine tırmanıyor. E tabi bir çırpıda çıktığı hayal ağacı ona korku salan bir dev gibi görünüyor. Ağacın aşağısı ise timsahlarla dolu bir deniz sanki. Halbuki aylardır ne hayaller kurmuştu kiraz ağacında yaşamak ile ilgili. Hepsi korkuya karışıyor. Derdi görmeyen gözlerinde büyüdükçe büyüyor.

 

“Sessizlik duyulabiliyordu.”

 

Ve bir tanıdık ses duyuyor. Bu Estella’nın sesinden başkası değil elbet. Bir hışımla ağaçtaki Mafalda’nın yanına tırmanıyor. Cesaretsizliğine cesaret yüklemeye çalışıyor. Halbuki aylar öncesinden Estella, Mafalda’ya öğretmişti ağaca nasıl çıkılacağını. Mafalda o an yaşadığı korku yüzünden hiçbir şey hatırlamıyor tabi. Kendini bile bilmiyor ki ağaçtan inmeyi bilsin. Adeta ayaklarının hafızasının silindiğinden yakınıyor.

 

” Gözlerimdeki karanlık benden daha hızlı büyüyor.”

 

Estella anlatmaya başlıyor ve Mısır Tanrısı ile kedisinin de aynı bu olaya benzer bir olay yaşadıklarını. Ki kedi eğer o gün terk edildiği ağaçtan inmeyi başaramasaydı oracıkta belki de ölecekti. Hemen kendine ders çıkaran Mafalda, cesaretini toplayarak ağaçtan atlıyor. Atlamak ki ne atlamak düştüğü süre zarfında aklından geçmeyen düşünce kalmıyor. Ayakları yere değer değmez minik yüreğinde kelebekler kanat çırpmaya başlıyor. Bu yaşadıklarından çok şey öğrenmişe benziyordu Mafalda. En önemlisi de olaylara nereden bakması gerektiğini öğreniyor. Tabi bir de herkesin en az bir tane gerçek arkadaşı olması gerektiğini öğreniyor aynı Flippo gibi.

Yazdır

Yazar hakkında

Aslı Cansız

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni

7 yorumlar

Yorum yap