Editörün Seçtikleri Yaşam

Çocuklar ve Gençler İçin 15 Yaz Tatili Önerisi

Cocuklar icin 15 yaz tatili onerisi

Okullar tatil oldu. Milyonlarca öğrencinin beklediği an nihayet geldi. Öğrenciler dört gözle dinlenmeyi bekliyor. İşte size yaz tatilinde yapılabilecek 15 yaz tatili etkinlik önerisi.

Okulların tatil olmasıyla birlikte tüm yazılı görsel ve sosyal medya hep bir ağızdan “Yaşasın tatil!” “Artık dinlenme zamanı, artık eğlenme zamanı!” “Okul zamanı çok çalıştık, dinlenmeyi hak ettik!” haberleriyle dolu. Ve daha bir çok klişe söz!…

Peki, hiç düşündünüz mü? Nasıl dinlenilir? Dinlenmek ne demek? İnsan nasıl eğlenir? Üç ay boyunca dinlenmek ya da eğlenmek mümkün müdür?

Hoşunuza gitmese de bir an için eylül ayının geldiğini ve yeniden okulların açıldığını hayal edin. Arkadaşlarınıza tatile dair ne anlatacaksınız?

Önce dinlenmek ve eğlenmek üzerine biraz düşünüp sonra bazı tatil önerileri paylaşalım.

Dinlenmek, belirli bir işi yapmaktan yorulan kişinin tekrar o işe başlamadan önceki zindelik haline geri dönmesi demektir. İnsan fiziksel olarak, ruhen ya da zihinsel olarak yorulabilir ve dinlenme ihtiyacı hisseder. Fiziksel yorgunluk çoğunlukla kaslarda biriken laktik asit birikmesi, fiziksel dinlenme ise laktik asidin vücuttan atılarak yeniden zindelik haline kavuşmaktır. En ağır sporları yapan insanlar için bile yaklaşık 48 saat yeterli görülmektedir. Zihinsel yorgunluk, ters giden işlerden, hayal kırıklıklarından, yetiştirilmesi gereken ödevlerden ve yarım kalan işlerden kaynaklanan zihinsel dağınıklık halidir. Uzmanların zihinsel yorgunluktan kurtulmak için önerdikleri etkinliklerin çoğu 15-30 dakikalık ve fiziksel aktivite içeren etkinliklerdir. Ruhsal yorgunluk ise insanın yaptığı işlerden manen tatmin olmaması demektir ki çözümü çoğu zaman birkaç günlük derin bir tefekkür sonucunda ulaşılacak hakikatlere ve bunlara bağlı alınacak kararlarda saklıdır.

Sonuç olarak, dinlenmek için üç ay çok uzun bir zamandır. Ayrıca uyumak, bilgisayar oyunu oynamak, televizyon izlemek, internette ve sosyal medyada zaman geçirmek hiçbir zaman dinlenmeye yardım etmeyeceği gibi aksine çeşitli ruhsal ve bedensel zararlara neden olabilmektedir. Üç ay boyunca okumaktan ve öğrenmekten uzaklaşan bir kişinin okullar açılınca yaşadığı stres ve uyum sorunun getirdiği kalıcı olumsuzluklar da cabası.

O halde yaz tatilini nasıl değerlendirmeli? İşte size kısa ama etkili 15 öneri.

 15 Yaz Tatili Etkinlik Önerisi:

 1. Okul zamanı öğrenmeye fırsat bulamadığınız yeni şeyler öğrenin.
 2. İmkânlarınız ölçüsünde seyahat edin. Günü birlik kısa seyahatler olabileceği gibi, uzun süreli ve mesafeli seyahatlerde olabilir. Seyahat günlüğü tutun
 3. Çevrenizdeki, tarihi, kültürel, doğal alanları, müzeleri gezin. Alışveriş merkezlerini değil! 🙂
 4. Açık havaya çıkın, dolaşın vücudunuz güneşe ve oksijene doysun.
 5. Yaptığınız etkinlikleri fotoğraflayın, fotoğraf çekerken özgün olun ve paylaşın.
 6. Spor yapın. Daha önce yapmadığınız bir sporla ilgilenerek sportif kapasitenizi artırın.
 7. Büyükleri ziyaret edin, sohbetlerine katılın. Onlardan kitaplarda bulamayacağınız şeyler öğrenirsiniz. Bunları not alın, biriktirin.
 8. Kültürel ve sanatsal etkinliklere katılın.
 9. Bir iş bulun ve kısa süreli de olsa çalışın. İnsan tanırsınız, para kazanmayı öğrenirsiniz, kendi ayaklarınız üstünde durmayı öğrenirsiniz.
 10. Ailenizle etkili ve güzel zaman geçirin. Bir araştırma aile ile birlikte yenilen akşam yemeklerinin okul başarısında ev ödevlerinden daha etkili olduğunu söylüyor.
 11. Bir okuma listesi oluşturun ve okuyun. Konu odaklı olabilir, yazar odaklı olabilir, ilgi alanınıza göre bir liste oluşturun ve an az 3 kitap bitirin. Bunlarla ilgili en az bir sayfa eleştiri yazın.
 12. Yeni şeyler deneyin ve öğrenin: yemek yapmak, yeni bir hobi edinmek, mangal yakmak gibi.
 13. Odanızı düzenleyin, eski testleri, defterleri geri dönüşüme gönderin, odanızı boyayın, eşyaların yerini değiştirin.
 14. Bütün yaptıklarınızı biriktirin, yazın, belgeleyin, arşivleyin. Gittiğiniz müze ya da konser biletlerini, otobüs biletlerini…
 15. Yaz etkinliklerinizi kitaplaştırın (e-kitap olabilir) ve gelecekte çocuklarınıza göstermek üzere saklayın.

Kısaca uyuşuk olmayın, aktif olun ve düzenli olarak dijital detoks yapın!

İyi tatiller!…

 

Yazara ulaşın:

Facebook: https://www.facebook.com/mnurioztrk

Twitter: https://twitter.com/mnuriozturk

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

4 yorumlar

 • Bu yazı çok güzel olmuş ama ben sevmedim tembel bir öğrenci için iyi olmamış fakat çalışkan bir öğrenci için çok iyi bir yazi.

  • Yorumunuz için teşekkürler.
   Aslına bakarsanız, doğrudan sizin tembel diye nitlediğiniz öğrencilerin temel sorunu olan uyuşukluk ve dijital zaman öldürmekten kaçınmayıl ve ihtiyaçları olan harekete geçirmeyi hedefliyor.

 • Çok başarılı bir yazı olmuş. Hemde gerçekten yaz tatillerinde dinlenmek ve eğlenmek işin içine girince hem fiziksel hemde ruhsal yönden kendimizi gelistirmeliyiz.

Yorum yap