LGS ile İlgili Yazılar

Doğru Lise Nasıl Seçilir?

LGS sonuçlarının açıklanacağı tarih yaklaştıkça öğrencilerin ve ailelerinin tercih heyecanları da artıyor. Her öğrenci için doğru okulu seçmenin yolu nereden geçiyor? Bu yazıda bu konuda bazı önerilere yer vereceğim.

Öncelikle şunu vurgulamakta yarar var: Bir öğrenci için en iyi okul, öğrencinin yetenek ve ilgilerine en uygun okuldur. Okulun eve yakınlığı da önemli bir tercih nedenidir.

İkinci olarak LGS puanı ve yüzdelik dilim öğrencinin gideceği okulları değil gidemeyeceği okulları belirler. Başka bir deyişle, öğrenci bir okul için gerekli olan sıralamayı elde edememişse o okula giremez. Ancak girebileceği okullar arasından uygun olanı seçmek tamamen öğrencinin kararına bağlıdır.

Mezun olduğu lise ve lise yılları insanın hayatında iz bırakan, hayata bakışını ve dünya görüşünü şekillendiren en önemli etkenlerden birisidir. Lise, öğrenciyi üniversiteye hazırlayan kurum olmanın çok ötesindedir. Bu nedenle sadece sınava hazırlanmak için herhangi bir lise tercih edilmemelidir. Zaten son yıllarda açık liseden mezun olan öğrencilerin çokluğu da öğrencilerin liseden beklentisinin üniversiteye hazırlanmak olmadığını açıkça ortaya koymaktadır.

Gidilebilecek alternatifler arasından en uygun olanı seçmek için ilk yapılması gereken öğrencinin kendini tanımasıdır. Bunun için öğrencinin ilgi alanlarını, hayallerini ve hedeflerini birbiri ile uyumlu ve tutarlı bir şekilde değerlendirmesi gerekir.

İlgi alanlarını, hayalleri ve hedefleri belirleyen öğrenci için bazı somut öneriler şu şekilde sıralanabilir:

1) Tercih edilebilecek okullar listesi oluşturun.

2) Listede yer alan okulları sırasıyla ziyaret edin.

3) Ziyaret ettiğiniz okulların fiziksel şartlarını dikkatle inceleyin. Sınıflarına, laboratuvarlarına, kantin, yemekhane, konferans salonu, spor salonu gibi eklentilerini not edin.

4) Yöneticiler ve öğretmenlerle görüşün. Onlara “nasıl öğrenciler yetiştirmek istediklerini” sorun.

5) Okula devam eden ya da mezun olan öğrenciler ile görüşün. “Bu okul size ne kattı?”, “Bu okula gelmeseydiniz, neyi kaybetmiş olurdunuz?”, “Bu okuldan mezun olmanın en güzel yanı nedir?” gibi sorular sorabilirsiniz.

6) Okul çevresinde yer alan iş yerleri ve esnafla görüşün. Öğrencilerin çevreye rahatsızlık verip vermedikleri okul ortamı hakkında size bilgi verecektir.

7) Okulun sosyal medya hesaplarını ve web sayfasını inceleyin. Buradan okulun hangi etkinliklere önem verdiğini, ne yapmaktan gurur duyduklarını görebilirsiniz. Rol model olabilecek mezunlar var mı? Yakın zamanda mezun olanlar hangi bölümlere yerleşmiş? Okulun kültürel, sportif ve sanatsal başarıları var mı?

8) Son olarak ailecek bir masanın etrafında toplanın ve bu kriterlerin her birisi için gezdiğiniz okullara bir puan verin.

Bütün bu önerileri yerine getirecek olursanız hem tercih döneminde elinizde iyi çalışılmış bir liste olur hem de ilerleyen yıllarınızda hep hatırlayacağınız harika bir yaz anınız olur.

Yazdır

Yazar hakkında

Dr. Mehmet Nuri Öztürk

Eğitim üzerine düşünceler, Yenilikler, Eğitim Uygulamaları, Eğitimde İyi Örnekler, Öğretmen Eğitimi, Öğrenme, Etkili Öğrenme, Hızlı Okuma, LGS sınavı, Verimli Ders Çalışma, Eğitimde Mobil Araçların ve Sosyal Medyanın Kullanılması konularında yazar.

Yorum yap